4. června 2012 13:11 Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

Peníze z Bruselu by mohly opět téct od září, říká Jankovský

Ministr pro místní rozvoj Kamil Jankovský | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Ministr pro místní rozvoj Kamil Jankovský | foto: ČTK

PRAHA Evropská komise začne Česku proplácet náklady na dotace z evropských fondů pravděpodobně nejdříve v září. Řekl to ministr pro místní rozvoj Kamil Jankovský. Peníze Brusel neproplácí od března kvůli nesrovnalostem v tuzemských dotačních programech.

"Do konce června musíme splnit akční plán, který máme s ministerstvem financí splnit," uvedl šéf ministerstva pro místní rozvoj.

Evropská komise vytkla Česku hlavně problémy s kontrolou a auditem, zadáváním veřejných zakázek a fluktuací úředníků odpovědných za dotace. Akční plán má tyto problémy vyřešit. Česko na to dostalo čas do poloviny roku. Komise bude následně zkoumat, nakolik se tuzemské úřady skutečně polepšily.

Pokud komise proplácení peněz neobnoví, schodek se propadne 100 miliard

Pokud by letos Evropská komise proplácení peněz neobnovila, znamenalo by to prohloubení schodku státního rozpočtu asi 100 miliard korun. To by se rovnalo navýšení deficitu státní pokladny zhruba na šest procent hrubého domácího produktu, uvedl nedávno premiér premiér Petr Nečas. Ministr financí Miroslav Kalousek to ale označil za "čistě hypotetické".

ČTĚTE VÍCE:

Dotace úřady vyplácí nejdříve ze státního rozpočtu a Brusel poté proplácí tyto peníze zpětně. Když ale evropští úředníci zjistí nějaký problém, můžou zpětné proplacení dotace zastavit.

V období 2007 až 2013 může Česko získat z Bruselu podle aktuálního kurzu 778,5 miliardy korun. Celkem úřady proplatily od roku 2007 do začátku letošního května ze státního rozpočtu 333,8 miliardy korun. Z této částky ministerstvo financí v rámci takzvané certifikace uznalo zatím výdaje za 138 miliard korun.

Ministerstvo kvůli nesrovnalostem nepřijímá žádosti o proplacení dotací

U programů Severozápad, Střední Čechy, Vzdělávání pro konkurenceschopnost, Doprava a Životní prostředí se ale nyní nedělá ani certifikace. V praxi to znamená, že ministerstvo financí kvůli podezřením na různé nesrovnalosti nepřijímá žádosti o proplacení dotací. Ve Středočeském kraji to souvisí s kauzou bývalého hejtmana Davida Ratha.

V programu Severozápad auditoři Evropské komise zahájili kontrolu již vykonaného národního auditu u vybraných 35 dotačních projektů. Ani jeden z těchto projektů nebyl bez chyby, zjistil audit společnosti Deloitte, který si již dříve objednalo ministerstvo financí. V červenci auditoři z Bruselu přijedou prošetřit nakládání s dotacemi v programech Doprava a Životní prostředí. Též v tomto případě zpětně prověří již vykonaný národní audit.

Podezřením ze zneužívání by se měl zabývat i Evropský úřad pro boj proti podvodům

Zástupci komise dorazí na ministerstvo životního prostředí a dopravy 9. července, kontrolovat budou do 13. července. Belgický europoslanec Derk Jan Eppink vyzval v souvislosti s kauzou Rath Evropský parlament k prošetření, jak se v Česku využívají unijní fondy.

Zapojte se do diskuze! Nově přes SMS

Podezřeními ze zneužívání by se měl podle něj zabývat také Evropský úřad pro boj proti podvodům. "V časech utahování opasků v celé Evropě je naprosto nezbytné, aby evropští úředníci účinně zasáhli proti podvodům a korupci, zvláště tehdy, pokud jde o fondy EU," uvedll Eppink.

Lidovky.cz, ČTK

Advantage Consulting, s.r.o.
TECHNIK EXTRUZE PLASTŮ

Advantage Consulting, s.r.o.
Pardubický kraj, Kraj Vysočina
nabízený plat: 35 000 - 60 000 Kč