30. července 2012 10:35 Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

Petrof přečkal krizi a znovu vydělává. V Asii sklízí úspěch

Piano Petrof  | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Piano Petrof | foto:  Tomáš Krist, Lidové noviny

HRADEC KRÁLOVÉ Přední evropský výrobce pian a klavírů Petrof Hradec Králové loni zvýšil tržby o 16 procent na 213 milionů korun. Úspěšný byl hlavně na asijských trzích.

Podnik se loni vrátil do zisku ve výši 27,6 milionu korun po ztrátách 2,3 milionu korun a 137 milionů korun v letech 2010 a 2009. Vyplývá to z výroční zprávy, kterou firma založila do Sbírky listin hradeckého krajského soudu.

ČTĚTE TAKÉ:

Podle prezidentky a většinové majitelky firmy Zuzany Ceralové-Petrofové průběh finanční krize potvrdil správnost orientace Petrofu na východní trhy, zejména Ruska, postsovětských republik, Austrálie, Japonska. V Číně podnik podle ní zúročil předloňské otevření vlastní reprezentativní kanceláře v Šanghaji. Téměř 90 procent tržeb podnik loni získal v zahraničí.

Spolupráce s čínskou společností Hailun

V Číně Petrof také šestým rokem spolupracuje se společností Hailun, která je druhým největším výrobcem pian v Číně. Pod dohledem expertů z Petrofu a podle jejich návrhů čínský podnik vyrábí pianina značek Rösler a Scholze, která jsou určená pro začínající hráče či hudební školy. Značky Rösler a Scholze vlastní společnost Petrof.

Na trhu USA, který byl v minulosti silný, podle Petrofu přetrvává nízká koupěschopnost zákazníků. "Trvá utlumení obchodů s USA a některými západními zeměmi, dokud se v těchto teritoriích nezlepší podmínky financování," uvedla Ceralová-Petrofová.

Prodej administrativní budovy a nové koncertní křídlo

V hospodářském výsledku firmy se loni kladně odrazil prodej administrativní budovy v přední části areálu za 11 milionů korun. Firma loni také začala pracovat na vývoji nového koncertního křídla. Průměrný počet zaměstnanců podnik, jehož vznik sahá do roku 1864, loni zvýšil o pět procent na 195 osob.

Krize v Petrofu

V minulých letech si Petrof prošel složitým vývojem. Před osmi lety bojoval o přežití. Banky tehdy firmě s asi 900 lidmi obstavily účty. Petrof, jehož obrat tehdy byl kolem 750 milionů korun, pak zahájil radikální restrukturalizaci. Při ní propustil několik set lidí, uzavřel pobočné závody a výrobu soustředil do Hradce Králové. Na dopady světové hospodářské krize firma v roce 2009 reagovala dalším snížením kapacit a redukcí počtu zaměstnanců z 380 na asi 180 lidí. V době krize se Petrof začal soustředit také na výrobu nábytku a kuchyní.

Lidovky.cz, ČTK