6. ledna 2012 20:23 Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

Pily nemají co řezat, v Česku je málo dřeva

Truhlář - ilustrační foto. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Truhlář - ilustrační foto. | foto: Shutterstock

PRAHA Tuzemské pily mají v důsledku zpoždění v podepisování smluv mezi Lesy České republiky (LČR) a vítězi tendrů na práce ve státních lesích pro letošní rok nedostatek dřeva. Některé firmy proto omezují výrobu.

Jiné dodávky ze státních lesů nahrazují dřevem koupeným od jiných vlastníků. LČR, které obhospodařují polovinu lesů v zemi, nedostatek dřeva na trhu popírají.

Kolik smluv je podepsáno nyní, mluvčí LČR Zbyněk Boublík nesdělil s tím, že příští týden k tomu podnik vydá tiskovou zprávu.

Uzavírání smluv na některých částech zakázky podle LČR prý blokují námitky podávané neúspěšnými účastníky, což oddaluje možnosti uzavření smluv. Již dříve LČR uvedly, že tendr zejména zdrželo předběžné opatření ÚOHS trvající od 20. října do 8. prosince.

Nucená dovolená

Společnost Stora Enso přerušila kvůli váznoucím dodávkám kulatiny provoz svých pil ve Ždírci nad Doubravou na Havlíčkobrodsku a v Plané u Mariánských Lázní. V obou provozech pracuje dohromady kolem 600 lidí, teď čerpají dovolenou. Pily se budou znovu rozjíždět příští týden, sdělil jednatel firmy František Vomočil.

"Není hmota a už ve čtvrtém kvartále loňského roku se zvýšila cena dřeva a tlak na cenu je i teď," uvedl jednatel společnosti Dřevozávod Pražan Polička Petr Pražan, který je také předsedou celostátního Společenstva dřevozpracujících podniků se zhruba 100 členy.

Výpadek dodávek státních lesů zatím nahrazují zpracovatelé ze zdrojů městských a soukromých lesů, při dlouhodobém omezení by se ale mohlo začít i propouštět.

Průtahy prý způsobily problémy také holdingu LESS, který byl nejúspěšnější firmou v tendru a který sám zároveň provozuje několik pil. Podle šéfa holdingu Jana Mičánka však pily nejsou hlavní obětí současných potíží. "Ty průtahy mají úplně jiné dopady. Ale dřeva mají málo všichni, to je logické," řekl Mičánek.

Už dříve poukázal na to, že zdržení způsobilo ztráty ve výši mnoha stovek milionů korun lesnickým firmám. Podle něj by měly ve spolupráci s Lesy ČR a ministerstvem zemědělství řešit kompenzace těchto ztrát.

ÚOHS začal koncem loňského roku tendr znovu prověřovat. Žádné předběžné opatření, které by bránilo popisu smluv, ale nevydal. Mičánek to dnes nechtěl komentovat. "O tom nic nevím, tak na to nemohu mít názor," uvedl.

Podle prezidenta Asociace českých a moravských dřevozpracovatelů (AČMD) Zdeňka Valného je podezřelé, že námitky proti tendrům firmy podaly až téměř tři měsíce po otevření obálek. "Obávám se, že jsme svědky zákulisního pletichaření, jehož cílem je dominantnímu vítězi tendrů (Less & Forest) poskytnout co nejvíce času k jednáním o přepouštění části zakázek dalším v pořadí," uvedl již dříve.

Dřeva je dostatek, oponují Lesy

LČR odmítly, že by zdržení v podepisování smluv, kdy těžba a další práce na významné části lesů neběží, mělo významný vliv na zásobování trhu dřívím.

"Vliv na zásobování trhu dřívím v lednu je minimální. Dřevozpracující podniky mívají běžně zásoby dřeva v řádu několika týdnů. Na volném trhu, jak v ČR tak i v okolních zemích, je dřeva k dispozici dostatek," uvedl Boublík.

Lesy ČR podle něj kumulují dodávky dříví na veřejné trhy z jiných vlastních zdrojů, plánované na celé první pololetí 2012, do prvních měsíců roku 2012.

"Jedná se o dodávky dříví na komoditní burzy a elektronické aukce. Jestliže konkrétní firma nemá zásoby dříví, není to vinou LČR," uvedl Boublík. Lesy ČR podle něj mají maximální zájem na uzavírání smluv v co možná nejkratší době.

Výběrové řízení podnik vyhlásil letos v dubnu a předpokládal, že smlouvy budou uzavírány během listopadu a prosince. Z oficiálního přehledu podaných nabídek vyplývá, že společnost Less & Forest dala v tendru nejlepší cenovou nabídku na lesní práce na 88 jednotkách, což znamená vítězství na 75 procentech z nich.

Lidovky.cz, ČTK

Letní pohledy ke stažení: Vytiskněte, vymalujte a pošlete
Letní pohledy ke stažení: Vytiskněte, vymalujte a pošlete

Chcete někomu udělat radost pohledem, který domalujete a vybarvíte s dětmi? Připravili jsme celou sérii, kterou si zdarma stáhnete. Využít ji mohou i účastníci našeho Letního kolotoče.