Pátek 13. prosince 2019svátek má Lucie 2 °C déšť se sněhem Předplatné LN
1. července 2018 11:26 Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

Piráti navrhují opět zúžit evidenci tržeb pouze na plátce DPH

(ilustrační snímek) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy (ilustrační snímek) | foto:  Petr Topič, MAFRA

PRAHA Ve Sněmovně se objevil další návrh na zúžení elektronické evidence tržeb (EET) pouze na plátce daně z přidané hodnoty. Návrh předložili poslanci Pirátů několik týdnů poté, co Sněmovna zamítla stejný návrh, který podepsalo sedm desítek poslanců z pětice poslaneckých klubů.

Současný pirátský návrh stanoví, že subjektem evidence tržeb je poplatník daně z příjmů fyzických osob nebo daně z příjmů právnických osob, pokud je plátcem daně z přidané hodnoty. Předchozí návrh naproti tomu hovořil o registrovaných plátcích DPH, na to ale jako na nedostatek poukazovala ve svém zamítavém stanovisku vláda. Podle vládních legislativců se stává plátcem DPH taková osoba, jejíž obrat za 12 měsíců překročil milion korun bez ohledu na to, jestli se k placení DPH registrovala, či nikoli. Podle vlády by se tak mohli EET vyhnout ti podnikatelé, kteří by plátci DPH měli být, ale neregistrovali se.

Piráti se proto rozhodli na tuto výtku vlády reagovat. Už do předchozí neúspěšné novely navrhli vložit pozměňovací návrh, který hovořil o všech plátcích DPH, stejně jako nynější návrh. „My jsme maximálně zjednodušili původní návrh, abychom vyhověli legislativně technickým požadavkům vlády,“ řekl  poslanec Pirátů Mikuláš Ferjenčík. Obsahově je nynější návrh identický, dodal. 

Návrh Pirátů dostane k projednání vláda. Na vyjádření stanoviska má 30 dnů. Bez ohledu na něj se pak návrhem budou zabývat poslanci, nejdříve však po prázdninách. Poslanci by se naproti tomu již přespříští týden měli zabývat novelou zákona o EET, kterou předložila vláda. Vláda v ní počítá s úlevami pro podnikatele s hotovostními příjmy do 200 tisíc korun během 12 měsíců, kteří zároveň nejsou plátci DPH a mají nejvýše dva zaměstnance. Od příštího roku by mohli začít evidovat tržby bez připojení k internetu. Museli by využívat speciální papírové účtenky ministerstva financí. 

Piráti s vládním návrhem nesouhlasí, protože odmítají 3. a 4. vlnu EET, kterou zavádí. „Z toho důvodu jsme předložili tuto vlastní poslaneckou novelu, v rámci které by se daly dělat úlevy pro ty nejmenší, aby nás pak vláda neosočovala, že blokujeme změny pro ty nejmenší subjekty,“ dodal Ferjenčík.

ČTK
Premium

Sprcha pro osm lidí: jak to vypadalo na Epsteinově ranči na dělání dětí

Ranč Zorro pedofilního milionáře Jeffreyho Epsteina v poušti v Novém Mexiku,... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Kdyby zdi mohly mluvit. Přinášíme exkluzivně snímky přepychového ranče, kam americký finančník Jeffrey Epstein svážel...

Premium

Je sexting nevinná hra nebo nevěra? Pánové jsou tolerantnější než dámy

Sexting | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Generace našich rodičů tohle řešit nemusela. Měli poměrně jasno a věděli, co je a není zahýbání. Moderní technologie...

Premium

Den, kdy přepadli Mekku. V roce 1979 se zrodil moderní islámský středověk

Členové saudských speciálních sil během zásahu ve Velké mešitě v Mekce. (1979) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Před 40 lety se stalo „11. září“ islámu. Aby saúdský král mohl pobít ozbrojence okupující posvátnou mešitu v Mekce,...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!