14. června 2010 16:43 Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

Pivaři neskousli zdražení piva, padesátník srazil prodeje o miliardu

Osamělý půllitr piva marně čeká na hosty. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Osamělý půllitr piva marně čeká na hosty. | foto: Jindřich Mynařík, Lidové noviny

PRAHA Českým pivovarům v prvních čtyřech měsících letošního roku klesly prodeje o více než deset procent. Pokles prodejů v restauracích i obchodech podle pivovarníků způsobilo lednové zdražení piva. Spotřební daň u piva se od ledna zvýšila zhruba o 50 haléřů na půllitr, většina pivovarů následně zdražila půllitr až o korunu.

ČTK to dnes řekl výkonný ředitel Českého svazu pivovarů a sladoven Jan Veselý.

Podle Veselého se poptávka po pivu výrazně snížila ihned po zdražení v lednu, kdy prodej klesl meziročně o více než 15 procent, v únoru pak o více než devět procent. Březnový nárůst o půl procenta dal pivovarníkům naději na zlepšení situace, v dubnu však nastal opět propad prodejů o více než 14 procent.

"To je nepříjemná zpráva nejen pro pivovarský sektor, ale i odvětví, která jsou na prodeji piva bezprostředně závislá, obchody a zejména restaurace," uvedl Veselý. Přes dosavadní vývoj ale zůstává optimistou a věří, že zlepšené počasí v následujících měsících chuť Čechů na pivo opět zvýší.

Někteří lidé se podle Veselého navíc v závěru loňského roku v očekávání růstu cen pivem předzásobili a o to méně jej kupovali po zdražení.

40 haléřů sníží tržby o 1,4 miliardy
Podle výrobců piva nedávná analýza společnosti PricewaterhouseCoopers prokázala, že po zvýšení spotřební daně u piva o 40 haléřů poklesne spotřeba nápoje v peněžním vyjádření o 1,4 miliardy korun.

Pokles spotřeby piva by následně ovlivnil zaměstnanost v pohostinských službách i pivovarech. To by ve svém důsledku představovalo dodatečné náklady na státní rozpočet ve výši téměř 1,2 miliardy korun, uvádí pivovarský svaz.

Celkově by přitom podle analýzy navýšení spotřební daně u piva státnímu rozpočtu přineslo dodatečné příjmy v rozmezí 43 až 82 milionů korun. Ekonomická krize zasáhla již loni také pivovarství. Tuzemské pivovary v loňském roce vyrobily zhruba o šest procent méně piva než v roce 2008.

Celkový pokles výroby zhruba odpovídal snížení produkce pro tuzemský trh. Výrazněji klesl vývoz piva, který se snížil o více než desetinu; export tak meziročně klesl poprvé v historii České republiky. Produkce výčepních piv pro český trh klesla loni o desetinu, ležáků se naopak vyrobilo téměř o pět procent více než v roce 2008.

ČTK, Lidovky.cz

Naděje pro neplodné páry: Česko zavádí novou metodu mrazení vajíček
Naděje pro neplodné páry: Česko zavádí novou metodu mrazení vajíček

Státní ústav pro kontrolu léčiv schválil v nedávné době zcela novou metodu mrazení vajíček. Měla by eliminovat riziko poškození vajíčka při rozmrazení a dát tak ženám, které podstupují umělé oplodnění, větší šanci na úspěch.

Najdete na Lidovky.cz