19. ledna 2009 15:58 Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

Plyn v ČR? 50 hodin po obnovení dodávek

Plynovod (ilustrační foto) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Plynovod (ilustrační foto) | foto: AFP

Rusko a Ukrajina v Moskvě podepsaly dohody o dodávkách ruského plynu do Evropy přes Ukrajinu. Měl by tak skončit spor, kvůli kterému od 7. ledna přes Ukrajinu neproudí k evropským odběratelům žádný ruský plyn. Do Česka se plyn dostane do 50 hodin od obnovení dodávek.

Ukrajinská premiérka Julija Tymošenková již dříve slíbila obnovení dodávek hned po podpisu dohod. Podle expertů se však plyn může objevit v Evropě nejdříve v noci z úterý na středu.

Jakmile Rusko plyn znovu pustí, bude trvat něco přes dva dny, než se dostane na české hranice do Lanžhota na Břeclavsku, řekl jednatel RWE Transgas Net Jan Nehoda.

Až Rusko dodávky obnoví, bude potřeba nejprve vnést do potrubí správný tlak. Nyní je kvůli vyprázdnění plynovodů příliš nízký. Poté začne plyn proudit rychlostí kolem 15 až 20 kilometrů za hodinu, poznamenal Nehoda. Do chvíle, než se v Lanžhotě plyn z Ruska objeví, zůstane zásobování stejné jako je nyní, tedy z Norska a ze zásobníků.

Plyn z Ruska se do Česka nedostával kvůli sporu Ruska s Ukrajinou.

Ukrajina nepřistoupila na vyšší ceny, Moskva ji pak obvinila z toho, že čerpá plyn určený pro evropské zákazníky, a rozhodla o úplném zastavení dodávek. Česko tak v posledních skoro dvou týdnech využívá právě jen dodávky z Norska a plyn ze zásobníků. Navíc od neděle zásobuje i Slovensko, kde je situace podstatně horší.

Lidovky.cz, ČTK

Jaguar XF 20d AWD 2017 · DPH
Jaguar XF 20d AWD 2017 · DPH

r.v. 2017, naj. 55 247 km, diesel
650 000 Kč (s DPH)