16. září 2013 14:01 Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

Plzeňský festival minipivovarů představí přes 70 výrobců

Při vysokých teplotách pijte nealkoholické pivo. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Při vysokých teplotách pijte nealkoholické pivo. | foto: Shutterstock

PLZEŇ V Plzni se tuto sobotu představí téměř 200 druhů točených piv, které vyrobilo 72 nejmenších pivovarů. Loni jich přijelo o třetinu méně. Šestý ročník festivalu českých minipivovarů Slunce pořádá pivovar Purkmistr v Plzni-Černicích, řekl ČTK Petr Míč z marketingu firmy. Akci zaštítil Českomoravský svaz minipivovarů.

"Loni mohli lidé ochutnat 151 druhů točených piv, letos o téměř třetinu více. Další desítky budou lahvových," uvedl Míč. Restaurační minipivovary představí své nejlepší druhy a rarity. Akce chce návštěvníky seznámit s nápoji, které nejsou běžně na trhu. Podle Míče na ni loni přijelo 8000 lidí z celého Česka a stovky cizinců. Letos jich organizátoři očekávají až 10.000, záleží ale na počasí.

ČTĚTE TAKÉ:

Valná většina účastníků budou nejmenší minipivovary vyrábějící od 500 do 3000 hektolitrů ročně. "Počtem soustředěným na jednom místě je to největší akce v Česku a nevíme o tom, že by měla srovnání v Evropě. Jako zpestření nabídnou organizátoři čtyři větší pivovary.

Ke koupi budou degustační sklenice

V Plzni se představí deset nových českých minipivovarů, například pražský Beznoska nebo Zámecký pivovar ze Všeradic, dále raritní a nejvzdálenější pivo Hoavien z Vietnamu, slovenská, německá, belgická, nizozemská, skotská i norská piva. Zajímavostí bude Josef Groll Pils z pivovaru Wolferstetter z bavorského Vilshofenu, kde se přesně před 200 lety narodil sládek Josef Groll, jenž poprvé uvařil proslulý plzeňský ležák. "Groll stál u zrodu dnešní slávy piva, pro nějž se vžilo označení Pilsner, Pilsener či Pils. Výročí zůstalo v ČR prakticky bez povšimnutí. Pivovar Purkmistr připravil na Grollovu počest speciální várku Černické třináctky, která bude naražena při zahájení festivalu," řekl Míč.

Stánky s pípami budou na nádvoří pivovaru a hotelu, na sousední Selské návsi a nově také na pivovarské zahradě pod návsí. Návštěvníci si mohou koupit degustační osminkové sklenice. "Zavedli jsme jako u vína koštování piva," řekl majitel pivovaru Lubomír Krýsl.

Na festivalu bude jen pivo a jídlo k němu. Akce začne 21. září ve 13:00. Od 09:00 do 11:00 bude v konferenční místnosti burza pivních suvenýrů. Pro návštěvníky bude do 20:00 posílena trolejbusová linka číslo 13 z konečné tramvaje číslo jedna na Slovanech.

Lidovky.cz, ČTK

Najdete na Lidovky.cz