Neděle 29. března 2020svátek má Taťána 10 °C dešťové přeháňky Předplatné LN
Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

Po stovkách stížností e-shop Vevio končí kvůli ‚mediální kampani‘. Lidé marně čekají na vrácení peněz

Nákupní galerie Vevio. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Nákupní galerie Vevio. | foto: Reprofoto/Vevio.cz

PRAHA Internetová nákupní galerie Vevio, na kterou obdržela Česká obchodní inspekce (ČOI) téměř 400 stížností, ukončuje svůj provoz. LN to sdělil Petr Fait ze zákaznické podpory tohoto e-shopu. Zklamaní klienti však stále čekají na své peníze za zboží, které se rozhodli vrátit.

Ukončení provozu oznámili zástupci e-shopu v úterý. Tedy v ten samý den, kdy LN upozornily na praktiky Vevia a podobných internetových obchodů.

„Se zákazníky se budeme vypořádávat podle obchodních podmínek a zákoníku. Činnost ukončujeme z důvodu mediální kampaně na galerii Vevio,“ vysvětlil Fait. Není ale jasné, kdy ukončí svůj provoz a k jakému datu vrátí zákazníkům peníze. Na další dotazy redakce už neodpověděl.

Internetový obchod Vevio se tváří jako klasický český e-shop, ale pouze zprostředkovává prodej zboží nejčastěji z Číny. V obchodních podmínkách vystupuje jako „nákupní galerie“. Zákazníci si nejčastěji stěžují na dlouhou dobu dodání, nekvalitní materiály a komplikace při reklamaci a vrácení zboží.

Jedna ze zákaznic Martina (její identitu redakce zná - pozn. red.) si loni v říjnu objednala u Vevia zboží za téměř čtyři tisíce korun. Zásilky se skutečně dočkala. Z důvodu špatné kvality zboží se ale rozhodla pro jeho vrácení. 

„Postupovala jsem podle pokynů z webu, vyplnila jsem formulář a zboží poslala na uvedenou adresu. To se mi ale vrátilo,“ popsala. Rozhodla se obrátit na policii, která však soukromoprávní spory neřeší. Dodnes tak čeká na své peníze.

Na podobném principu jako Vevio fungují také weby  Lunzo, Rivalent, Velomont nebo Zizer. Všechny zmíněné internetové stránky mají českou doménu a zákazník netuší, o co se jedná. Až v obchodních podmínkách se dočte, že jedná z prostředníkem, nikoliv přímo s prodejcem.

Podle tiskového mluvčího ČOI Jiřího Fröhlicha jde ale o takzvané „neočekávané ujednání“, tedy informaci, kterou nemůže běžný spotřebitel v obchodních podmínkách očekávat.

Vevio v obchodních podmínkách navíc uvádí, že vrací peníze ve formě takzvaného kuponu v hodnotě 110 procent zaplacené částky. Ten musí zákazník uplatnit u „provozovatele“, s nímž ale nebyl spokojený.

„Spotřebitel předpokládá, že se na něj vztahují práva, která mu dává náš právní řád. Tyto e-shopy mají vlastní podmínky,“ vysvětlil vedoucí právního oddělení spotřebitelského sdružení dTestu. Z důvodu rekordního množství stížností už zahájila ČOI kontrolu.

Premium

KOMENTÁŘ: Koronavirus je hrou o čas. Do roka onemocníme všichni

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Nejdéle do roka koronavirem onemocníme všichni. Jde jen o to, aby se lidé s těžším průběhem choroby mohli během...

Premium

Úspěšný recept na koronavirus pochází z Číny a zní jasně: Chce to být tvrdý!

Lidé v ochranných rouškách během ranní dopravní špičky v Pekingu. (9. března... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Inspirace pro svět: Jak se vlastně Číně podařilo silně zkrotit zákeřnou chorobu? Zatímco pro většinu Západu se...

Premium

Koronavirus nám vletěl do imunitně naivní populace, tvrdí parazitolog Ježek

Petr Ježek, primář laboratoře klinické mikrobiologie a parazitologie nemocnice... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Tým primáře Oddělení klinické mikrobiologie a parazitologie Petra Ježka z příbramské oblastní nemocnice je jedním z...

TIP NA VEČEŘI: Co všechno se dá připravit s toustís?
TIP NA VEČEŘI: Co všechno se dá připravit s toustís?

Redakce si pro vás připravila několik nápadů na lahodné pokrmy z toustís, které můžete znát také pod názvem „english muffin“. Na snídaňové bulky tak už nemusíte chodit do fast foodu, ale snadno si je připravíte i doma.

Najdete na Lidovky.cz