Středa 23. září 2020svátek má Berta 22 °C přeháňky až bouřky Předplatné LN
Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

Pod Temelínem stoupá zájem o výstavbu rodinných domů

Temelín. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Temelín. | foto: Lidové noviny

TEMELÍN Pod chladicími věžemi jaderné elektrárny Temelín stoupá zájem o výstavbu rodinných domů. Samotná obec Temelín chce podle starosty Petra Macháčka postupně zasíťovat asi 20 hektarů pozemků ve svém okolí. Metr čtvereční chce prodávat za zhruba 100 korun, řekl Macháček. Na přípravu parcel se chystají i další obce.

"V současné době už evidujeme zhruba čtyřicítku zájemců o stavební parcely," uvedl Macháček. Prvních 18 bude k dispozici v lokalitě Záluží, dalších přibližně 25 pak v lokalitě Temelín - Záluží. Temelín má spolu se spádovými obcemi Kočín, Sedlec, Lhota pod Horami, Zvěrkovice a Litoradlice v současné době přibližně 900 obyvatel.

ČTĚTE TAKÉ:

Zájem o bydlení mají jak někteří zaměstnanci jaderné elektrárny, tak i lidé, kteří tam nepracují. "Těší nás zájem pracovníků elektrárny například z řad operátorů. Je to psychologický prvek, který svědčí o bezpečnosti elektrárny. Kdo jiný by přestěhoval svoji rodinu obrazně řečeno až k plotu elektrárny, kdyby byla nebezpečná," uvedl starosta.

Nadstandardní péče obce

Obec Temelín díky elektrárně hospodaří bez úvěrů, investuje výhradně z vlastních zdrojů a z dotací poskytnutých elektrárenskou společností ČEZ.

Může si tak dovolit nadstandardní péči o své obyvatele. Lidé zde neplatí za odpad, opravené jsou chodníky i celá náves, obec dokončuje vodovod a kanalizaci. Přípojky budou pro všechny obyvatele zdarma.

V přilehlých obcích, kde by se nevyplatila centrální čistírna odpadních vod obec postupně vybuduje pro každou domácnost zdarma domovní čistírnu nebo septik s pískovým filtrem.

PSALI JSME:

Pozemky chystají i v dalších obcích u elektrárny, třeba v Neznašově pro 25 rodinných domů. O parcely tam mají zájem především zaměstnanci elektrárny.

Lákají je ceny pozemků a dobrá vybavenost obce. Zájem o pozemky v okolí jaderné elektrárny Temelína stoupl také v souvislosti s chystanou dostavbou dvou výrobních bloků. Podle odhadů by díky stavbě mohlo vzniknout na 4000 pracovních míst.

Situace u Temelína kopíruje trend v kraji. V roce 2011 se v Jihočeském kraji začalo stavět 2193 bytů, což je o 20 procent více než v roce předchozím. Ve struktuře podle druhu stavby dlouhodobě převládají byty v nových rodinných domech. V roce 2011 se na počtu zahájených i dokončených bytů podílely 60 procenty.

,

Biolog Komárek: Jsme účastníky největšího sociologického experimentu všech dob

Biolog, filozof a autor dvou desítek odborných knih a tří románů Stanislav... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Měsíce trvající pandemie nám převrátila životy naruby. Známý biolog, filozof a autor dvou desítek odborných knih a tří...

Brzy dospěju do bodu, kdy si účet na Facebooku zruším, říká Lucie Výborná

Lucie Výborná | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium „Je to hra. Hra, která by měla být přínosná, užitečná, inspirativní,“ říká o své práci moderátorka Českého rozhlasu...

Proč koronavirus už téměř nezabíjí. Vytratí se, nebo se vrátí ještě silnější?

Zdravotník odebírá vzorky pro testování na covid-19 v indické Kalkatě. (23.... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Koronavirus je záhadný. Nečitelný. I když ho zkoumají ti nejchytřejší lidé, pořád o něm víme málo. Chová se jinak. Je...