10. září 2012 11:58 Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

Pokud jih Evropy neřekne reformám 'ano', hrozí eurozóně kolaps

Krize eurozóny | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Krize eurozóny | foto: Shutterstock

BERLÍN Pokud lidé v jižní části eurozóny odmítnou zavést požadované strukturální reformy, může hrozit eurozóně kolaps. Agentuře Reuters to řekl šéf německé obchodní asociace BGA Anton Börner.

Jih eurozóny je epicentrem současné dluhové krize, která před téměř třemi lety začala v Řecku, ale ohrožuje také Itálii, Španělsko a další členské státy.

ČTĚTE TAKÉ:

"Pokud lidé neřeknou 'ano' (reformám), pak euro nebude schopno v současné podobě existovat," řekl Börner. Co se Německa týče, žádné velké potíže ale nečeká. Země se podle něj letos do recese nedostane, klesat ani stagnovat by letos ani příští rok neměl ani export.

V recesi je ale několik dalších zemí eurozóny, a to hlavně na její jižní periferii. Do problémů se dostalo i několik menších zemí ve východní Evropě, včetně České republiky, jejíž ekonomika ve druhém čtvrtletí nadále zůstala v recesi.

Lidovky.cz, ČTK

Letní pohledy ke stažení: Vytiskněte, vymalujte a pošlete
Letní pohledy ke stažení: Vytiskněte, vymalujte a pošlete

Chcete někomu udělat radost pohledem, který domalujete a vybarvíte s dětmi? Připravili jsme celou sérii, kterou si zdarma stáhnete. Využít ji mohou i účastníci našeho Letního kolotoče.