23. září 2009 9:36 Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

Poláci testují Číňany. Postaví dálnici za polovic, než čekala vláda

Čínský dělník | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Čínský dělník | foto: Shutterstock

VARŠAVA/PRAHA Rychle a levně mají většinu dálnice mezi Varšavou a Lodží postavit Číňané. Čínské konsorcium COVEC vyhrálo tendr na výstavbu více než padesáti kilometrů dálnice, když nabídlo o polovinu nižší cenu, než na jakou náklady na výstavbu odhadlo polské ředitelství silnic a dálnic.

V téměř třicetikilometrovém úseku, delším ze dvou, které Číňani získali, stlačili cenu pod 150 milionů korun na kilometr. To je o skoro třicet milionů méně než i ty nejlevnější úseky nejjednodušší české dálnice D11. Polský stát i díky vstupu Číňanů ušetřil proti plánu na výstavbě dálnice A2 v přepočtu téměř 20 miliard korun.

Konkurenti z Polska i ze západní Evropy, kteří tendr napadli, mluví o dumpingových cenách. Zástupci čínského konsorcia tvrdí, že do ceny započetli i zisk a že nízké ceny nebudou dosahovat dovozem dělníků z Číny. "Polské zákony velice komplikují využívání čínské pracovní síly pro potřeby investic v zemi," řekl pro Zycie Warszawy viceprezident firmy COVEC Čao Siang. "Plánujeme zaměstnávat polské pracovníky i dodávky od polských subdodavatelů," tvrdí.

Do Polska se však chystá skupina čínských inženýrů a odborníků, kteří stavbu dálnice povedou. Číňané by rádi v Polsku budovali i varšavské metro a podíleli se na obnově polských železnic.

Dálnice mezi Lodží a Varšavou je jedna z nejdůležitějších infrastrukturních staveb, které mají v Polsku vzniknout před plánovaným mistrovstvím Evropy ve fotbale v roce 2012.
Je to první podobný kontrakt, který se nějaké čínské firmě podařilo v Evropě získat. Pokud vše dopadne podle představ investora, mohlo by to Číňanům otevřít dveře k podobným zakázkám po celé Evropské unii.

Podrobnosti o superlevných čínských dálnicích si přečtěte v středečním vydání deníku

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!