Čtvrtek 6. května 2021svátek má Radoslav 13 °C dešťové přeháňky Předplatné LN
aktualizováno  Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

Policie zasahovala ve firmě miliardáře Speychala. Kvůli kauze Panama Papers zabavovala i auta

Petr Speychal | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Petr Speychal | foto:  Michal Šula, MAFRA

PRAHA Protikorupční útvar spolu s úředníky finanční správy a celníky si vyšlápl na společnost ČKD Praha DIZ miliardáře Petra Speychala. Firma se podílela na výstavbě Blanky. Policisté ve firmě zasahovali kvůli falešným fakturám.

Policie si již podruhé vyšlápla na vládce strojírenského impéria ČKD a hokejové Sparty Petra Speychala. Tentokrát spolu s celníky a pracovníky finanční správy vyrazila protikorupční jednotka do jedné z největších firem jeho impéria – společnosti ČKD Praha DIZ. Ta se mimo jiné podílela na výstavbě tunelového komplexu Blanka, když získala zakázky za více než čtyři miliardy korun.

„Pracovníci týmu Daňová kobra dnešního dne provádějí úkony trestního řízení v rámci případu, kterým se zabýváme. Podávání informací z trestního řízení si vyhradilo Vrchní státní zastupitelství v Praze,“ uvedl mluvčí protikorupční policie Jaroslav Ibehej pro Mladou frontu Dnes, která zprávu o zásahu na webu iDNES.cz zveřejnila jako první. Policie prohledává i areál na pražském Bohdalci, kde je sídlo celé skupiny ČKD Group.

Podle MF DNES policisté při razii zabavili asi dvacet aut a peníze z bankovních účtů. Vyšetřovatelé údajně rozkryli síť firem, které si navzájem mezi sebou vystavovaly fiktivní faktury - společnosti, které se dostaly do hledáčku vyšetřovatelů totiž často neměly žádné zaměstnance.

Podezření na rozsáhlé daňové úniky

Kdo je Petr Speychal

Jednapadesátiletý Petr Speychal je majitelem společnosti ČKD Asset, která ovládá skupinu firem kolem strojíren ČKD. Známý je i díky angažmá ve sportu, stál u zrodu hokejového klubu HC Lev Praha, který hrál ruskou KHL, spoluvlastní hokejovou Spartu a basketbalový Nymburk.

Podle informací LN jde přitom o podezření z vyvádění peněz do daňových rájů, které úzce souvisí i s aktuální světovou kauzou Panama Papers. Detektivové totiž dle zjištění LN dlouhodobě prověřují, zda stamiliony mimo jiné i ze zakázek na pražský tunel Blanka nezmizely nezdaněné v off shore destinacích.

„Šetří se podezření z rozsáhlých daňových úniků, které mohlo probíhat v dodavatelském řetězci. Celé to souvisí s rozsáhlou akcí z podzimu 2014 u skupiny asi 70 lidí a zároveň s toky peněz do zahraničí, včetně off shore destinací,“ uvedl pro LN důvěryhodný zdroj z blízkosti vyšetřování.

Policie si tehdy vyšlápla na desítky lidí, včetně vládce strojírenského impéria ČKD a hokejové Sparty Petra Speychala či architekta Petra Gregora, který stojí mimo jiné za developerskou skupinou Codeco. Vzhledem k tomu, že případ v průběhu vyšetřování převzala od kriminálky elitní protikorupční policie a dozor vykonává pražské vrchní státní zastupitelství, jde o podezření, že státu vznikla na daních škoda přesahující 150 milionů korun.

A jak s tím souvisí tunel Blanka, který podle původních plánů z roku 2006 měl stát asi 17 miliard a nakonec při loňském otevření došplhal účet k 43 miliardám? Právě přes zmíněnou ČKD Praha DIZ, na niž nyní finanční správa vydala takzvaný zajišťovací příkaz. Ten znamená, že se zadrží peníze nebo majetek společnosti do doby, než zaplatí sumu uvedenou v příkazu.

Zboží se motá v kolečku firem

Firma byla dodavatelem technologické části obřího komplexu. Veřejné zakázky pro ni za dodávky kabelů nebo osvětlení do tunelu dosáhly výše bezmála čtyř miliard korun bez daně z přidaného hodnoty. A v této chvíli se firma ještě soudí v arbitráži s metropolí o dalších více než 600 milionů za dodatečné práce, které magistrát nechce proplatit.

Tunel Blanka - Trojský most
Velín tunelového komplexu Blanka.

A jak to souvisí s vyváděním peněz do daňových rájů? „Sofistikované daňové úniky nejdou vidět ve výkazech, které procházejí renomovaným auditem. Nejčastěji se používá takzvaných karuselů, kdy se jedno zboží motá v kolečku několika firem, kdy jedna nezaplatí daň z přidané hodnoty a další si požádá o nadměrný odpočet daně, nebo akvizičním podvodem, kdy firma na vstupu nezaplatí daň, ale zároveň nemá peníze z prodeje zboží, protože využila například factoringu,“ vysvětlil LN expert na daňové podvody, který si ale v souvislosti s kauzou Panama Papers nepřál být jmenován.

A to je právě propojení do kauzy Panama Papers. Z dokumentů, které LN a investigace.cz na základě spolupráce s Mezinárodním konsorciem investigativních novinářů prostudovaly, vyplývá, že se Speychalem či s ním provázanými lidmi je možné propojit na 45 firem v různých jurisdikích po celém světě. Mezi nejoblíbenější patří schránkové firmy na Seychelách nebo pak dceřiné společnosti ve Velké Británii. Mezi paletou těchto firem nechybějí ani factoringové firmy.

Adam  Junek

Autor

Adam Junekadam.junek@lidovky.czČlánky

Vadí mi, když u nás Slováci nemluví česky, říká hlasová poradkyně

Nazývá věci pravými jmény a je jí jedno, jestli se někdo urazí nebo se bude... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Nazývá věci pravými jmény a je jí jedno, jestli se někdo urazí nebo se bude pohoršovat. Je dost zralá a dost zaměstnaná...

Cestu do Egypta nedoporučuji. Covid tu prodělat nechcete, říká velvyslanec

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium V turistických letoviscích jsou nemocnice pro pacienty s covidem-19. Je však třeba mít dobré pojištění v případě...

Zbláznili se oni, nebo my? Díky covidu objevujeme vlastní absurditu

Přišel jsem o firmu, žena spáchala sebevraždu, děti jsou v depresi, ale žiju! | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Kde jsou ty zlaté časy, kdy jsme se uvnitř rodiny rozhádali jen kvůli politice. Zato hádky a spory kvůli rozdílným...

SOUTĚŽ: Na koupalište bez studu? Tento cvičební program vám zaručeně pomůže
SOUTĚŽ: Na koupalište bez studu? Tento cvičební program vám zaručeně pomůže

Toužíte po krásném tělu do plavek, ale nevíte, jak a kde s hubnutím začít? Zapojte se do soutěže s Fitshakerem o prémiové členství a cvičební diář.