11. října 2013 11:01 Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

Inspekce varuje okolní země. Polské žampiony byly plné pesticidů

Žampiony – ilustrační foto. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Žampiony – ilustrační foto. | foto: Shutterstock

BRNO Tunovou zásilku žampionů dovezených z Polska s čtyřnásobně překročeným limitem pesticidů objevila Státní zemědělská a potravinářská inspekce u dovozce na Trutnovsku. Dodavatelem žampionů je polská společnost P.H.U. "Malkowski" z Lubušského vojvodství.

V žampionech dovezených z Polska bylo téměř čtyřikrát více pesticidů, než povoluje limit. Státní zemědělská a potravinářská inspekce vložila informaci do evropského systému rychlého varování a s dovozcem HIGHGATE z Lanžova na Trutnovsku zahájila správní řízení o uložení sankce.

Kontaminovaný vzorek našla inspekce v trutnovské prodejně Zelenina-Drinks v Mírové ulici. "Velikost závadné šarže je 1053 kilogramů. V žampionech jsme naměřili u pesticidů carbendazim a benomyl koncentraci 3,7 miligramu na kilogram, povolený je však maximálně jeden miligram. Tuto hodnotu lze při dlouhodobé konzumaci označit za škodlivou pro lidské zdraví," uvedl mluvčí inspekce Pavel Kopřiva.

Dodavatelem žampionů je polská společnost P.H.U. "Malkowski" z Lubušského vojvodství. Inspekce nařídila českému dovozci dělat rozbory u všech šarží dovážených hub na vlastní náklady.

Lidovky.cz, ČTK

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!