Neděle 26. ledna 2020svátek má Zora -2 °C zataženo Předplatné LN
20. dubna 2017 13:01 Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

Poradenská firma Roland Berger opouští ČR. Pomáhala s privatizací hutí

Uzavření smlouvy - ilustrační foto | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Uzavření smlouvy - ilustrační foto | foto: Shutterstock

PRAHA Mezinárodní poradenská společnost Roland Berger, která mimo jiné pomáhala privatizovat český průmysl, odchází po 25 letech z Česka. V dopise partnerům to uvedl šéf pražské pobočky Philip Staehelin.

Oficiálním důvodem je reorganizace. Blíže komentovat to firma odmítla.

„Je to šok náš tým i pro mě. Cítili jsme, že se nám letos podařilo obrátit kurz a vydat se konečně cestou udržitelného rozvoje,“ uvádí Staehelin, který tuzemskou pobočku Roland Berger vede od léta 2015. „Bližší informace poskytne naše mnichovská centrála,“ odvětil na dotaz LN. Ta však na zaslané otázky nereagovala.

Společnost Roland Berger procházela v Česku poslední dva roky přestavbou, zvýšila počet konzultantů ze tří na sedm, soutěžila o nové klienty. Tentýž týden, kdy centrála informovala Staehelina o trvalém uzavření pražské kanceláře, se jí podařilo získat tři nové projekty. Ty už ale budou muset dokončit sesterské firmy v Rakousku a Německu, kam se agenda z České republiky a rovněž z Polska přesune.

Tento krok je součástí reorganizace společnosti v regionu střední Evropy. Podle generálního ředitele Roland Berger Charlese-Edouarda Bouéeho je součástí firemní strategie posílení specifických trhů a klíčových odvětví, což znamená zaměření se na operace s největším růstovým potenciálem do budoucna.

V souboji s velkou poradenskou čtyřkou

„V důsledku toho jsme se rozhodli reorganizovat aktivity ve střední Evropě a přesunout své aktivity v Polsku a České republice na pobočky v Rakousku a Německu. V budoucnu budeme i nadále sloužit našim klientům na těchto trzích v rámci integrovaného regionu střední Evropy. Tento krok nám umožní maximalizovat synergie, aniž by to ovlivnilo vztahy se zákazníky,“ uvedl v rozhodnutí Bouée.

Společnost Roland Berger v Česku působí od 1992. Kancelář zde otevřela o rok později. Od té doby se podílela i na několika projektech státní správy. Oblíbeným zdrojem informací byla například pro analýzy ministerstva průmyslu. Na začátku století pomáhala i s privatizací ostravské Nové huti a českého hutního průmyslu. Neúspěšná pak byla v tendru na privatizaci Unipetrolu.

Poradenskou firmu založil dnes devětasedmdesátiletý německý podnikatel Roland Berger v roce 1967. Centrálu má v Mnichově a v současnosti působí na 34 trzích, kde zaměstnává dohromady 2 400 lidí.

Přestože jde o jednu z předních firem v oboru, před lety byla několikrát na prodej. V roce 2010 o ní měla zájem společnost Deloitte. V roce 2013 pak byla blízko uzavření akvizice ze strany dalšího poradenského obra EY. Roland Berger se však rozhodla konkurovat takzvané „velké poradenské čtyřce“, kam kromě dvou zmíněných zájemců patří ještě PwC a KPMG, vlastními silami.

Premium

Sprcha pro osm lidí: jak to vypadalo na Epsteinově ranči na dělání dětí

Ranč Zorro pedofilního milionáře Jeffreyho Epsteina v poušti v Novém Mexiku,... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Kdyby zdi mohly mluvit. Přinášíme exkluzivně snímky přepychového ranče, kam americký finančník Jeffrey Epstein svážel...

Premium

Je sexting nevinná hra nebo nevěra? Pánové jsou tolerantnější než dámy

Sexting | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Generace našich rodičů tohle řešit nemusela. Měli poměrně jasno a věděli, co je a není zahýbání. Moderní technologie...

Premium

Den, kdy přepadli Mekku. V roce 1979 se zrodil moderní islámský středověk

Členové saudských speciálních sil během zásahu ve Velké mešitě v Mekce. (1979) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Před 40 lety se stalo „11. září“ islámu. Aby saúdský král mohl pobít ozbrojence okupující posvátnou mešitu v Mekce,...

NAPSAL SÁM ŽIVOT: Mladá maminka už potřetí bojuje s rakovinou
NAPSAL SÁM ŽIVOT: Mladá maminka už potřetí bojuje s rakovinou

Před třemi lety se Janě Ryšánkové obrátil život naruby. Byla v pátém měsíci těhotenství, když jí lékaři oznámili, že má rakovinu v pokročilém stádiu.