Čtvrtek 3. prosince 2020svátek má Svatoslav 0 °C sněžení Předplatné LN
Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

Portugalsko jako první ratifikovalo rozpočtovou smlouvu EU

Řecko (ilustrační foto) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Řecko (ilustrační foto) | foto: Reuters

LISABON Portugalsko se stalo první zemí Evropské unie, která ratifikovala smlouvu o rozpočtové odpovědnosti. Pro text tohoto paktu hlasovala v parlamentu pravicová většina i socialistická opozice. Smlouvu s výjimkou Británie a Česka podepsaly začátkem března země EU s cílem předcházet finančním krizím.

"Rozpočtový pakt představuje naše odmítání opakovat chyby minulosti," prohlásil při parlamentní debatě konzervativní premiér Pedro Passos Coelho. Informaci přinesla agentura AFP.

Portugalsko podpisem podpořilo své fungování v EU

Podle šéfa socialistů Josého Segura je souhlas s paktem vyjádřením podpory fungování Portugalska v EU.

SMLOUVA O ROZPOČTOVÉ ODPOVĚDNOSTI

Smlouva, kterou prosazovalo hlavně Německo, zavazuje 25 signatářských zemí k přísnější fiskální disciplíně, což je další krok k prevenci finančních krizí v budoucnu. Jakmile bude text ratifikován alespoň ve 12 zemích, začne se ihned uplatňovat.

Český premiér Petr Nečas svůj odmítavý postoj k tzv. fiskálnímu paktu zdůvodnil mimo jiné nejasnostmi ohledně jeho ratifikace v Česku. Vysloužil si tím kritiku nejen ze zahraničí, ale i ve vlastní koalici, v níž připojení ČR ke smlouvě podporuje TOP 09 ministra zahraničí Karla Schwarzenberga.

Dobré znamení: většina byla pro

Ratifikace smlouvy v Portugalsku většinou 204 ku 24 hlasům při dvou abstencích potvrzuje politickou podporu zásadám rozpočtové disciplíny v této zemi, což podle agentury Reuters je kladným znamením, které od Portugalska očekávali partneři a investoři.

Pakt především zavádí téměř automatické sankce v případě rozpočtových výkyvů a počítá s veřejným deficitem do 3 procent HDP a celkovou zadlužeností země do 60 procent HDP. U Portugalska jsou tyto hodnoty nyní 4,4 procenta a 110 procent.

ČTĚTE TAKÉ

Člen výkonné rady Evropské centrální banky (ECB) Jörg Asmussen minulý měsíc řekl, že eurozóna musí disponovat nástroji, které jsou nutné k zajištění jejího hladkého fungování. Za nezbytnou také označil hlubší integraci mezi členy eurozóny a ostatními členy EU.

Mechanismus evropské stability pomůže zemím v krizi

Portugalský parlament současně schválil mechanismus evropské stability, jehož cílem je pomáhat zemím eurozóny, které se dostanou do finančních potíží. Podobné těžkosti nyní zažívá hlavně Řecko, ale ve vyšší míře i Portugalsko, Španělsko a Itálie.

,

Neschopní ať zkrachují a pražská smetánka čte knihy, vzkazuje prezident

Prezident Miloš Zeman při rozhovoru pro MF DNES (Lány, 8. října 2020) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Česká republika se potýká s rekordními nárůsty potvrzených případů koronaviru, vláda zavádí mimořádná opatření a...

Umírají lidé, kteří mohli žít, říká lékař a spoluautor výzvy Jiří Sagan

Jiří Sagan, vedoucí lékař JIP z Kliniky infekčního lékařství FN Ostrava | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Jedním ze tří autorů výzvy k ­lidem, aby dodržovali hygienická opatření, a zároveň žádající některé lékaře, ať je...

Svou sportovní kariéru považuji za ztrátu času, hodnotí minulost Hlaváčová

Yvetta Hlaváčová Tulip | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Držitelka světového rekordu v přeplavání kanálu La Manche pokořila řadu dalších met a získala spoustu významných...