21. ledna 2010 6:00 Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

Poslanci hledají způsob, jak na tajemné vlastníky firem

Mezi 'nejslavnější' firmy s akciemi znějícími na majitele patří Haguess, který získal od pražského magistrátu stamilionovou zakázku na kartu Opencard. Majitelem firmy mohou být i pražští radní, zjistit to ale není možné. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Mezi 'nejslavnější' firmy s akciemi znějícími na majitele patří Haguess, který získal od pražského magistrátu stamilionovou zakázku na kartu Opencard. Majitelem firmy mohou být i pražští radní, zjistit to ale není možné. | foto: ČTK

PRAHA Anonymní akcie českých firem zřejmě brzy skončí. Do sněmovny totiž směřují hned dva poslanecké návrhy na jejich zrušení - první od ČSSD a Strany zelených, pod druhým jsou pak podepsaní lidovečtí poslanci.

Firmu s "akciemi v listinné podobě na majitele" vlastní ten, kdo aktuálně akcii drží. Nikdo ho neeviduje a nemusí ani zveřejnit své jméno. I proto je tato forma vlastnictví oblíbená u žadatelů o státní zakázky. Politici či úředníci tak mohou zakázku zadat i firmě, kterou vlastní oni sami nebo spřátelení podnikatelé. Šance to zjistit je malá.

Podle právníků, které LN oslovily, se ale firmy s tajemnými vlastníky nemají skoro čeho obávat. Stačí totiž, aby se místo tajemných akcionářů stala novým majitelem firmy společnost ze zahraničí – třeba z Německa nebo Polska, kde jsou akcie na majitele běžné.

"Navrhované změny představují pro korupční jednání spíš jen komplikaci, než aby řešily podstatu problému," řekl LN Aleš Kubáč z advokátní kanceláře Ambruz & Dark.

Poslanci tak narychlo plánují přijít ještě s pozměňovacími návrhy, které by změnily zákon o veřejných zakázkách. Podle Jeronýma Tejce z ČSSD by po změně zákona musely firmy ucházející se o státní zakázku své vlastníky odhalit až na úroveň fyzických osob.

Další podrobnosti si přečtěte ve čtvrtečním vydání deníku

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!