12. března 2015 16:55 Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

Pošťáci nechávali pytle se zásilkami bez dozoru, poštu stihla pokuta

Poštovní doručovatelka – ilustrační foto | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Poštovní doručovatelka – ilustrační foto | foto:  František Vlček, Lidové noviny

PRAHA Pošťáci v Ústí nad Labem v roce 2013 opakovaně nechávali poštovní pytle se zásilkami ve veřejně přístupném vestibulu budovy bez jakéhokoli zabezpečení. Česká pošta teď musí zaplatit pokutu 225 000 korun za nedostatečnou ochranu poštovního tajemství. Pokuta je pravomocná.

„Správní řízení prokázalo, že tato praxe nebyla ojedinělá. Ze záznamů o místním šetření a fotografií pořízených v období od března do července roku 2013 vyplývá, že pošta v rozporu s povinnostmi držitele poštovní licence nezajistila ochranu poštovního tajemství nejméně ve čtyřech případech,“ uvedl ČTÚ v pravidelné monitorovací zprávě.

Pošta ve správním řízení podle zprávy připustila, že si její zaměstnanci počínali nedbale a v rozporu s jejími vnitřními předpisy. Současně ale upozornila na to, že toto jednání nemělo žádné škodlivé následky, neboť se zásilkami nikdo nemanipuloval. Možnost odcizení nebo zničení dopisů pošta označila za značně nepravděpodobnou.

„Jednalo se o individuální pochybení zaměstnanců České pošty. Naše zaměstnance jsme znovu upozornili na řádné zacházení se zásilkami, aby se podobný případ v budoucnu neopakoval,“ reagoval mluvčí pošty Matyáš Vitík.

Podle ČTÚ zacházela Česká pošta se zásilkami způsobem, který nelze považovat za součást poskytování poštovní služby. Skutečnost, že zásilky nebyly poškozeny či odcizeny, není možné chápat jako polehčující okolnost, dodal ČTÚ.

Lidovky.cz, ČTK

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!