11. září 2014 6:21 Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

Pozlacené kluby v USA. Buffalo Bills mění majitele za miliardu dolarů

Buffalo Bills, liga amerického fotbalu. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Buffalo Bills, liga amerického fotbalu. | foto: Shutterstock

BUFFALO Americký sportovní svět zažívá rok nejdražších prodejů klubů v historii. Poté, co si v květnu za dvě miliardy dolarů koupil miliardář Steve Ballmer baketbalové LA Clippers, následuje rekord v lize amerického fotbalu. Klub Buffalo Bills získal nový vlastník za 1,1 miliardy dolarů.

Takové obchody jsou vzácné. A tento byl nejdražší v historii Národní fotbalové ligy. Tým Buffalo Bills si pořídili majitelé sousedního hokejového klubu Sabres. Utratili 1,1 miliardy dolarů. Za mužstvo amerického fotbalu ještě nikdo nezaplatil víc.

Liga amerického fotbalu NFL patří mezi nejbohatší soutěže světa. Její roční příjmy za televizní práva či reklamu se pohybují kolem deseti miliard dolarů. Zřejmě i proto se majitelé klubů málokdy odhodlají k prodeji svých hochů.

Potenciál pro další rekordní obchody je však stále velký. Vždyť Buffalo Bills rozhodně nepatří mezi marketingové premianty Národní fotbalové ligy. V uznávaném žebříčku časopisu Forbes obsadili letos 31. místo z celkových 32 týmů soutěže. Jeho tržní hodnotu odhadovali experti časopisu na 935 milionů dolarů.

Pro srovnání: Dallasu Cowboys, nejdražšímu fotbalovému týmu z USA, přiřkl Forbes cenu 2,3 miliardy dolarů. A vůbec nejcennějším oddílem světa je Real Madrid s hodnotou 3,44 miliardy dolarů.

ČTĚTE TAKÉ:

Noví majitelé Buffala Bills, manželé Terry a Kim Pegulovi, jdou do poněkud nejistého podniku. V Buffalu, na americké poměry malém městě, s 270 tisíci obyvateli, už vlastní hokejisty týmu Sabres. A uživit se na tak úzkém trhu nebude snadné.

Manželé se ale rozhodli i jiným než byznysovým citem. Po smrti původního majitele Ralpha Wilsona hrozilo stěhování klubu do jiného amerického města. I kvůli tomu si Pegulovi Buffalo Bills koupili.

Koho dál koupit

Cena 1,1 miliardy dolarů překonala šest let starý rekord, který dosud držel prodej klubu Miami Dolphins. Kdyby došlo k prodejům marketingově nejzajímavějších oddílů, padaly by jistě ještě docela jiné částky.

Fanoušek basketbalu a bývalý šéf Microsoftu Steve Ballmer (vlevo) si potřásá...

Bývalý šéf Microsoftu a nový majitel Clippers Steve Ballmer (vlevo)

V první desítce nejbohatších sportovních klubů světa podle Forbesu totiž figurují hned čtyři z americké NFL. Dallas Cowboys (2,3 miliardy USD), New England Patriots (1,8 miliardy USD), Washington Red Skins (1,7 miliardy dolarů) a New York Giants (1,55 miliardy dolarů).

K velmi sledovanému prodeji došlo v květnu také v zámořské basketbalové soutěži NBA.

Bývalý šéf Microsoftu Steve Ballmer koupil klub Los Angeles Clippers za dvě miliardy dolarů, přičemž i on – stejně jako noví majitelé Buffala Bills – přeplatil odhadovanou tržní cenu oddílu.

Časopis Forbes odhadoval cenu Clippers, po konzultacích s experty na sportovní finance, pouze na 575 milionů dolarů. Jenže zájemců bylo několik a Ballmer svou nabídku vyšrouboval až na zmíněné dvě miliardy dolarů.

mipMichal Pavec

Najdete na Lidovky.cz