20. července 2012 17:00 Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

Úřady nás šikanují kvůli švarcsystému, stěžují si firmy

Změny v Zákoníku práce - ilustrační foto | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Změny v Zákoníku práce - ilustrační foto | foto: Lidové noviny

PRAHA Zástupci podnikatelů si stěžují na údajnou šikanu pracovních úřadů kvůli švarcsystému, tedy nelegálnímu zaměstnávání na živnostenský list. Občanská demokratická strana a odborníci ze Strany soukromníků ČR proto připravují úpravu legislativy.

Ministerstvo práce a sociálních věcí ale tvrdí, že se žádná šikana neděje.

ČTĚTE TAKÉ:

"Občanští demokraté vnímají situaci, kdy jsou tisíce firem a podnikatelů cílem kontrol zaměřených na tzv. švarcsystém, jako vážný problém. Je třeba upřesnit platnou legislativu, která je vůči většině podnikatelů přehnaně tvrdá, a odstranit z ní zejména ty paragrafy, jež znejišťují firmy a živnostníky i jejich obchodní vztahy," uvedl předseda poslanců ODS Zbyněk Stanjura.

Údajné šikaně firem by měla zabránit novela zákona o zaměstnanosti

Společným cílem je do konce září připravit novelu zákona o zaměstnanosti a zákoníku práce, která zabrání údajné šikaně podnikatelů ze strany úřadů pod heslem boje proti tzv. švarcsystému, doplnil první místopředseda SsČR Rudolf Baránek.

Pracovní skupina složená z odborníků poslaneckého klubu ODS a SsČR představí návrh novely na konci září. "Těžko se vyjadřovat k návrhu, který má odstranit něco, co neexistuje," řekla mluvčí ministerstva práce Viktorie Plívová.

ČTĚTE DÁLE:

"Kontroluje se dodržování všech pracovněprávních předpisů, zaměřujeme se na potírání práce na černo, žádné speciálně zaměřené kontroly na švarcsystém neexistují," dodala. Pokud podnikatel dodržuje vše, co má, nemá podle ní důvod se obávat jakékoli kontroly. Jestliže předpisy porušuje, poškozuje nejen stát, ale také vytváří nerovné konkurenční prostředí a parazituje na poctivých firmách, podotkla.

Asociace malých a středních podniků ale souhlasí s tím, že kvůli švarcsystému dochází v mnoha případech k šikaně podnikatelů. "Každý týden dostáváme od firem několik stížností, které se snažíme s patřičnými úřady ve spojení s poškozenou firmou řešit. Závazné právní předpisy sice stanoví povinnost mít v místě pracoviště uvedené kopie dokladů prokazující legálnost práce, nicméně za porušení této povinnosti není v zákoně stanovena žádná sankce," upozornil prezident asociace Karel Havlíček.

Lidovky.cz, ČTK

Advantage Consulting, s.r.o.
TEAM LEADER V PERSONÁLNÍ AGENTUŘE

Advantage Consulting, s.r.o.
Praha
nabízený plat: 30 000 - 60 000 Kč