8. srpna 2012 7:00 Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

Prague Marina se dočká oprav do konce října, ujišťuje Metrostav

Bez opravy části developerského projektu Prague Marina , který byl 29. dubna evakuován, se jeho obyvatelé nemůžou vrátit.  | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Bez opravy části developerského projektu Prague Marina , který byl 29. dubna evakuován, se jeho obyvatelé nemůžou vrátit. | foto: ČTK

PRAHA 

"Navrhli jsme dvě varianty řešení statického zajištění objektu, je to zhruba měsíc, možná déle. Předali jsme je Sdružení vlastníků, aby si vybrali, co se jim bude víc líbit, z hlediska funkce je to plnohodnotně stejné. Potom bychom to poslali na stavební úřad a rádi bychom rekonstrukci dokončili do konce letošní stavební sezony, tedy do konce října," řekl Lidovkám.cz mluvčí Metrostavu František Polák.

Prague Marina

Projekt bytů Prague Marina.

Projekt bytů Prague Marina.

V projektu Prague Marina bylo na nábřeží u holešovického přístavu vybudováno 338 bytů, většina z nich už je prodána.

Zhruba devadesátimetrový byt se prodává za pět milionů korun, v domech jsou ale i byty o rozloze 200 metrů čtverečních, jejichž cena je více než 15 milionů korun.

Developer Prague Marina a. s. patří do skupiny Lighthouse Group, která je investorem řady projektů. Stojí například za stavbou administrativní budovy Lighthouse. Akcionáři jsou německá Deutsche Bank a developeři Global Trade Centre a Scorpio Real Estate.

"Dostali jsme od Metrostavu nějaké návrhy řešení, které teď projednáváme z hlediska vhodnosti. Závěrečný posudek jsme zatím neobdrželi," potvrdil předseda Sdružení vlastníků jednotek v Prague Marině Nenad Milovanovič.

Metrostav při návrhu řešení zohlednil přibližně stanovené příčiny havárie, vypracování definitivních detailních závěrů zabere podle mluvčího Metrostavu víc času. "Do řešení havárie jsme zahrnuli všechny prvky, jak podloží, tak střešní i vodorovné konstrukce," upřesnil Polák.

Kolik bude rekonstrukce stát, Metrostav zatím neodhadl. Spíše je otázka, kdo ji bude platit. Sdružení vlastníků zatím o finančních otázkách jedná s dodavatelem a developerem. Dohodnutí těchto věcí ale není podmínkou oprav a konečná cena bude záviset na dohodě.

ČTĚTE VÍCE:

Opravy domu se podle Poláka jeho obyvatel nedotknou. Dům už se během letních veder znovu nepohnul a nehnul se ani poté, co se část obyvatel znovu vystěhovala kvůli praskání. "Teď se ani pohnout nemůže, protože je od základové spáry nahoru podepřený, takže nic nehrozí. Rekonstrukce se navíc bude provádět tak, aby zároveň fungovala i ta provizorní," uvedl Polák.

Co se stalo v Prague Marině

V části pětipatrového bytového domu u Vltavy se koncem dubna zdeformovalo několik sloupů konstrukce, z domu se proto vystěhovalo zhruba 30 lidí. O dva týdny později se v domě ozývalo praskání ve zdech a další obyvatelé se ze strachu vystěhovali.

Přesné příčiny havárie zatím nejsou známy. Podle prvních informací mohl být jednou z příčin teplotní šok. Dům je totiž postaven z betonu a oceli, přičemž kov reaguje na teplotní změny jinak než beton.

Metrostav namontoval do suterénu a prvního poschodí síť železných vzpěr, které dům podpírají. Jde ale o dočasné řešení. Další postup bude určen na základě výsledků znaleckého posudku, ten ale dodnes není hotový.

Z luxusního bytového domu Prague v Praze Holešovicích byli opět evakuováni jeho obyvatelé.
rkaŠárka Bláhová

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!