20. července 2012 22:14 Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

Fond v krizi selhal, stydím se, tak rezignoval ekonom MMF

Euro | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Euro | foto: Reuters

LONDÝN Přední ekonom Mezinárodního měnového fondu Peter Doyle podrobil činnost fondu tvrdé kritice za to, jak se instituce postavila k řešení dluhové krize v eurozóně. Fond prý "selhal na celé čáře" a Doyle se po 20 letech práce v MMF za tuto organizaci stydí.

Napsal to v dopise, který získala televizní stanice CNN. Doyle podal rezignaci a z MMF odchází.

Doyle mimo jiné napsal, že MMF postrádá vůdčí schopnost a Christine Lagardeová, která je první ženou ve vedení MMF, podle Doyla není pro tuto práci vhodná. Lagardeová nastoupila do čela MMF loni v létě, tedy v době, kdy už měl fond za sebou organizaci mezinárodní finanční pomoci pro Řecko, Irsko a Portugalsko.

ČTĚTE TAKÉ:

Doyle v dopise, který je datován 18. června a adresován vedoucímu výkonné rady MMF, například uvádí, že se stydí mít s měnovým fondem cokoli společného. Dosavadní kroky fondu podle něj způsobily strádání mnoha zainteresovaným, včetně lidem v Řecku. Nehledě na to, že druhá globální rezervní měna, tedy euro, je na pokraji kolapsu. Stále přitom hrozí, že se situace ještě zhorší, napsal.

Měnový fond podle Doyla v posledních dvou letech pozdě reagoval na to, co se děje kolem něj. K osobě Lagardeové Doyle uvedl, že je "poskvrněna", a to kvůli "fundamentální nelegitimnosti" procesu jejího výběru. Lagardeová je Francouzka a do čela MMF nastoupila krátce po skandálu kolem pokusu o znásilnění, z něhož byl loni v květnu obviněn tehdejší šéf MMF Dominique Strauss-Kahn, rovněž Francouz.

Lidovky.cz, ČTK

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!