25. dubna 2014 18:09 Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

Předseda dozorčí rady České pošty Maceška rezignoval. Důvod neuvedl

Předseda dozorčí rady České pošty Jiří Maceška. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Předseda dozorčí rady České pošty Jiří Maceška. | foto: ČTK

PRAHA Předseda dozorčí rady České pošty Jiří Maceška v pátek rezignoval. Radu dočasně povede její místopředseda, první náměstek ministra vnitra pro vnitřní bezpečnost Jan Sixta. Oznámilo to ministerstvo vnitra. Důvod rezignace neuvedlo.

"Krok Jiřího Macešky respektuji. Dokud nebude zvolen nový předseda, bude dozorčí radu řídit můj první náměstek a dosavadní místopředseda dozorčí rady Jan Sixta," uvedl ministr vnitra Milan Chovanec.

Maceška byl předsedou dozorčí rady od roku 2009. V roce 2011 se o něm hovořilo jako o možném novém generálním řediteli po Marcele Hrdé. Na místo nakonec nastoupil Petr Zatloukal, který po dohodě s Chovancem skončil minulý měsíc.

Poště podle dřívějšího vyjádření Chovance chybí jasná strategie, jak v budoucnu nahradit klesající výnosy z doručování listovních zásilek. Nelíbily se mu ani úvahy o rušení ztrátových poboček. Kvůli údajně zmanipulovaným zakázkám zasahovala v podniku v poslední době několikrát policie.

Prostřednictvím desetičlenné dozorčí rady může ministerstvo vnitra jako zakladatel podniku dohlížet na to, aby pošta co nejlépe plnila svou zákonnou roli. Pošta provozuje 3200 poboček a zaměstnává 32.000 lidí. Loni vykázala zisk před zdaněním 305 milionů korun při tržbách 19,5 miliardy Kč.

Lidovky.cz, ČTK

Najdete na Lidovky.cz