Čtvrtek 9. července 2020svátek má Drahoslava 22 °C oblačno Předplatné LN
Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

Představí Zuckerberg nový ‚bitcoin‘ pro masy? Facebook prý tajně vyvíjí vlastní kryptoměnu

Facebook, ilustrační foto. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Facebook, ilustrační foto. | foto: Reuters

PRAHA Facebook podle deníku The New York Times pracuje na své nové kryptoměně, která by uživatelům aplikací WhatsApp, Instagram a Messenger umožnila posílat si mezi sebou peníze. Společnost celý nápad už řeší s burzami kryptoměň a podle anonymních zdrojů by se s Facebook coinem, jak se má platidlo jmenovat, měla veřejnost seznámit v druhé půlce letošního roku.

Deník The New York Times (NYT), který s informací přišel v uplynulých dnech, se opírá o výpovědi pěti nejmenovaných lidí obeznámených se situací.

První zmínku o kryptoměnách ve spojení s Facebookem přinesl v prosinci minulého roku Bloomberg, který uvedl, že se chystá kryptoměna pro chatovací službu vlastněnou Facebookem WhatsApp. Podle NYT má však společnost větší ambice a platidlo by se mělo rozšířit i na další služby ze stejné „stáje“ - Facebook, Messenger a Instagram. 

Ve svém tajném projektu má být Facebook už tak daleko, že už jednal se směnárnami kryptoměn o nabídce Facebook coinu, jak má být nové platidlo nazváno, jejich klientům. Tuto informaci deníku potvrdili čtyři zdroje.

Facebook není jedinou společností, která se snaží mít vlastní kryptoměnu. Podle informací NYT se o to snaží také konkurenční ruská společnost Telegram, jejíž aplikaci pro zasílání zpráv využívá přes 300 milionů uživatelů po celém světě, a společnost Signal, jež zprostředkovává posílání privátních, šifrovaných zpráv.

Facebook coin není jedinou novinkou

Podle Erika Melcra, šéfa investorské společnosti Primitive Ventures má v této bitvě každá společnost nějakou výhodu a bude zajímavé pozorovat, jak se uchytí. Stejně jako bitcoin by nové digitální měny usnadnily přesuny peněz napříč zeměmi po celé planetě. Kryptoměny mohou mít dopad na rozvojové země, kde je pro obyčejné lidi těžké otevřít svůj bankovní účet a koupit si věci online.

Facebook do projektu údajně investuje nemalé finanční prostředky. Vývoj nového „bitcoinu“ má ve společnosti Marka Zuckerberga mít na starostitým o více než 50 lidech, kteří ve firmě pracují v kancelářích s vyhrazeným přístupem, kam se ostatní zaměstnanci společnosti nedostanou.

Podle blízkých zdrojů NYT se Facebook snaží vytvořit tzv. stable-coin, což je kryptoměna vázaná na klasickou měnu, jako je dolar nebo euro. Společnost o tom prý měla jednat i s burzami. Další zajímavostí má být to, že Facebook coin má být pevně vázán na více národních měn, které společnost drží na svých bankovních účtech.

Facebook coin však není jedinou novinkou, kterou společnost brzy představí. Další inovací má být spojení tří služeb WhatsAppu, Instagramu a Messengeru. Díky této integraci by se pak mohla facebooková měna dostat do rukou až 2,7 miliard lidí, kteří každý měsíc používají jednu ze tří aplikací.

Kritici nového projektu poukazují na to, že Facebook, Telegram a další firmy se nad kryptoměnami snaží mít kontrolu, což je podle nich přesný opak původní vize bitcoinu, který funguje jako decentralizované platidlo.

,

Na podzim může přijít katastrofa, varuje bývalý viceguvernér centrální banky

Pro Čechy je nebe nízko, píše ve své knize Mojmír Hampl. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Patří mezi nejtalentovanější a nejznámější ekonomy v Česku. V pouhých 32 letech se stal viceguvernérem České národní...

Velké srovnání cen zubařských zákroků. V regionech se liší i o tisíce

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Stomatologie je už léta oborem, v němž pacienti musí hodně platit. Pomalu se to ale mění. Akutní péče je díky větší...

Radit lidem, aby během pandemie seděli doma, byla chyba, říká Pavel Pafko

Přední chirurg a brzy osmdesátník Pavel Pafko má za sebou tři etapy... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Zdůrazňuje, že není žádný king, ani se nepovažuje za mimořádně talentovaného. Pavel Pafko prý jen pracoval víc než...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!