23. července 2019 11:02 Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

Příliv rumunských podnikatelů do Česka pokračuje. Nejčastěji podnikají v obchodu, službách či stavebnictví

Podnikatelé (ilustrační foto) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Podnikatelé (ilustrační foto) | foto: Shutterstock

Praha Příliv rumunských podnikatelů do Česka pokračuje. Mezi zahraničními vlastníky českých firem jsou v posledních letech nejaktivnější. V ČR aktuálně ovládají 1584 firem, o 227 % více než v roce 2014 a o 17 % více než ve stejném období loňského roku. Nejvíc rumunských firem má sídlo v Praze a nejčastěji podnikají ve službách, obchodu, pronájmu a správě nemovitostí či stavebnictví, vyplývá z analýzy poradenské společnosti Bisnode.

Rumunští majitelé českých firem jsou v pořadí nejčastějších zahraničních vlastníků aktuálně na 15. místě před Bělorusy a za Švýcary. Meziročně si polepšili, stejně jako Maďaři a Poláci o jeden stupeň. Žebříček nejčastějších zahraničních vlastníků českých firem, který dlouhodobě sestavuje Bisnode vedou Rusové, Slováci, Ukrajinci a Němci.

„Zájem rumunských podnikatelů o zakládání firem v Česku do značné míry souvisí se situací na tuzemském trhu práce, který se potýká s nedostatkem zaměstnanců,“ uvedla analytička Bisnode Petra Štěpánová.

Na 95 % rumunských firem je vlastněno jednou fyzickou osobou. Rumunské firmy se koncentrují v blízkosti největších metropolí, Prahy a Brna. V hlavním městě jich má sídlo 79 % a v okolí Brna 11 %. Nadpoloviční většina rumunských firem v ČR podniká v obchodu (26 %), službách (17 %), pronájmu a správě nemovitostí (12 %) a stavebnictví (šest procent).

ČTK
L. Papazian Ing. Bravo! 15:29 26.7.2019
J. Nový A pak že tady nejsou! :-) 11:25 23.7.2019

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Najdete na Lidovky.cz