20. srpna 2012 13:30 Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

Připojištěných na penzi přibývá. Může za to blížící se reforma

Stále více ženám penze nestačí, chtějí dál pracovat a vydělávat | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Stále více ženám penze nestačí, chtějí dál pracovat a vydělávat | foto: Shutterstock

PRAHA Počet nově uzavřených smluv penzijního připojištění v Česku v letošním prvním pololetí meziročně vzrostl o 150 000 na 383 000 smluv, tedy o více než 60 procent. Vyplývá to ze statistik ministerstva financí, které ke konci června evidovalo 4,71 milionu účastníků penzijního připojištění. Podle odborníků souvisí zvýšení počtu nově uzavřených smluv s penzijní reformou, která vejde v platnost v lednu příštího roku.

"Takto vysoký nárůst počtu nových penzijních připojištění je výsledek změn, které proběhly v letošním roce v oblasti penzijních fondů. Kromě samotných přestupů mezi fondy došlo také k zavedení druhého pilíře, tedy důchodového spoření. Lidé se snaží využít stávajícího systému a zužitkovat možnosti, které nabízí," uvedl Kamil Durčák z finanční společnosti Rentia.

PŘEČTĚTE SI:

Počet účastníků penzijního připojištění se oproti konci loňského roku zvýšil v pololetí o 142 000, což představuje nárůst o 3,1 procenta. S vyšším počtem smluv penzijního připojištění roste také objem státních příspěvků pro účastníky připojištění. Objem vyplacených státních příspěvků v prvním pololetí stoupl na 2,857 miliardy korun, což je meziročně o 67 milionů korun více.

Lidé si ukládají více

Roste rovněž celkový objem účastnických příspěvků bez příspěvků zaměstnavatelů, který za první pololetí meziročně stoupl o 472 milionů korun na 11,89 miliardy korun. V prvním pololetí loňského roku byla výše průměrné ukládané částky 427 korun, ve stejném období letošního roku částka vzrostla na 441 korun.

Podle odborníků je toto zvýšení důsledkem plánovaných změn ve vyplácení státního příspěvku. Zatímco nyní získá příspěvek každý, kdo odkládá měsíčně alespoň stokorunu, od ledna 2013 bude státní příspěvek připisován jen těm, kteří budou měsíčně spořit minimálně 300 korun.

Počet penzijních připojištění, u kterých ministerstvo eviduje příspěvky zaměstnavatele, vzrostl proti konci loňského roku mírně, a to o 2,6 procenta. Ke konci června jich bylo evidováno 2,043 milionu. Na příspěvek placený zaměstnavatelem se státní příspěvek neposkytuje.

Občané se mohou prostřednictvím penzijních fondů připojistit za finančního přispění státu od roku 1994. Z původních 44 fondů jich na trhu zbylo devět. Z nich PF Axa nebude fungovat v rámci druhého pilíře, ostatní plánují zapojení do nového systému penzí, tedy založení penzijní společnosti a přeměny nynějších fondů.

Lidovky.cz, ČTK

Advantage Consulting, s.r.o.
ASISTENTKA PRO HR MANAŽERA

Advantage Consulting, s.r.o.
Plzeňský kraj
nabízený plat: 30 000 - 35 000 Kč