4. srpna 2015 10:10 Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

Prodejci šidí značení pečiva či uzenin. Téměř polovina neuvádí název a složení

Uzeniny. Ilustrační foto. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Uzeniny. Ilustrační foto. |

PRAHA Přes 40 procent kontrolovaných prodejců potravin pochybilo při označování nebalených potravin, k nimž patří nejčastěji pečivo, masné a uzenářské výrobky, případně ovoce či zelenina.

Nejčastěji se provinili, když zákazníka na štítku neinformovali o jménu výrobce a adrese sídla. Zjistila to Státní zemědělská a potravinářská inspekce (SZPI). Úřad se bude problematice nebalených potravin dále věnovat, protože situace je neuspokojivá.

Během speciální kontrolní akce prověřila 156 prodejen a porušení českých či evropských předpisů zjistil v 65 z nich. U každé nebalené potraviny musí být cedule či štítek, který sděluje zákazníkovi různé informace. 

Jméno výrobce a jeho adresu neuvedlo 56 prodejců, ve 45 prodejnách chyběly informace o alergenech. „Ve 23 případech chyběla informace o minimálním datu trvanlivosti a v devatenácti případech chyběl název potraviny,“ vyjmenoval mluvčí SZPI Pavel Kopřiva.

Ve 27 prodejnách nedokázal provozovatel poskytnout vůbec informace o složení potraviny nebo o množství takzvané zdůrazněné složky, což je například množství tvarohu v tvarohové buchtě. 

„SZPI se všemi, kdo se provinil, zahájí správní řízení o uložení pokuty. A upozorňujeme spotřebitele, že i u nebalených potravin mají nárok na informace, které jsou běžné i u balených potravin,“ doplnil Pavel Kopřiva.

ČTK

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!