10. března 2011 20:22 Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

Prolomení limitů těžby uhlí: dvě pochybné studie za statisíce souhlasí

Těžba hnědého uhlí (ilustrační foto) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Těžba hnědého uhlí (ilustrační foto) | foto: ČTK

PRAHA Programové prohlášení vlády vylučuje prolomení těžebních limitů. Dlouholeté téma české energetiky však přesto znovu ožívá.

Ve prospěch prolomení limitů těžby uhlí se totiž vyslovují dvě odborné studie o stavu teplárenství, které si nechala zpracovat speciální komise ministra průmyslu. Teplárnám má podle nich hrozit nedostatek uhlí, a pokud nezmění technologie, bude potřeba o prolomení limitů uvažovat. Nezávislost členů ministerské skupiny i závěrů studií ale napadají neziskové organizace i členové koaliční strany Věci veřejné. Samotné studie i způsob sestavení komise jsou podle nich účelové.

Mapa limitů těžby a plánů těžebních společností - graf.

Pro zvětšení rozklikněte

Ministr průmyslu Martin Kocourek ovšem takové zpochybnění odmítá. "To bych tu komisi nemusel sestavovat," řekl LN Kocourek.

Limity těžby uhlí by se měly řešit dohodou, navrhla komise MPO

Od roku 2015 by případný postup za limity těžby uhlí v severních Čechách měl záviset výhradně na dohodě vlastníků pozemků, pod kterými se uhlí nachází, a těžebních společností. Vyplývá to ze závěrů pracovní skupiny pro teplárenství, kterou v listopadu 2010 zřídil ministr průmyslu a obchodu (MPO) Martin Kocourek. Do roku 2014 podle něj stát o prolomení limitů neuvažuje.

A hned upozorňuje, že konkrétní doporučení od komise ještě nedostal, protože bude zpracováno až dnes. Teprve potom tedy rozhodne, jak postupovat dál. "Porušení programového prohlášení ale nepřipadá v úvahu," dodal ministr.

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!