1. října 2009 10:37 Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

Prostituce a drogy přidaly Maďarsku procento HDP

prostitutky - ilustrační foto | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy prostitutky - ilustrační foto | foto: Shutterstock

BUDAPEŠŤ Díky změně metodiky výpočtu hrubého domácího produktu Maďaři zjistili, že prostituce a nelegální obchod s drogami tvoří v této zemi jedno procento ročního výkonu ekonomiky.

"Existuje více než deset kategorií prostituce, každá má svou jednotkovou cenu a další související data, takže jsme je prostě započítali jako výkon. Protože zákazníci prostitutek jsou především cizinci, jsou tyto služby pochopitelně vnímány jako exportní položka," tvrdí statistik Péter Szabó.

Prostituce a drogy tak po přepočtení podle směrnic Evropské unie výrazně zvýšily ekonomický výkon země v uplynulých čtrnácti letech. Podle statistického úřadu se v prostituci a drogách v roce 2000 otočilo 165 miliard forintů a v roce 2005 to bylo už 344 miliard. Novější data zatím nejsou k dispozici.

Nad správným výpočtem statistiky týkající se objemu maďarské prostituce podle Szabóa dohlížela maďarská "První madam", která vede Asociaci prostitutek. Z jejích výpovědí přitom vyplývá, že poptávka a nabídka je v této oblasti velmi stabilní.

Informace o objemu drogového obchodu získávali statistici z policejních databází a z lékařských studií. Z nich vyplývá, že před deseti lety drogový obchod strmě rostl, ale nyní už je stabilizovaný. Jeho obrat je zhruba stejný jako tržby z prostituce.

O metodice výpočtu dat z těchto citlivých oborů se evropští statistici radili například loni na schůzce v Lucembursku, kde sídlí evropský statistický úřad Eurostat. "Všichni nasadili pokrový výraz, ale bylo vidět, že jim cukají koutky, když jsme srovnávali národní data," říká Szabó.

Kvůli uvedení své statistické metodiky museli Maďaři provést celkem 31 změn.

jap, Lidové noviny

Najdete na Lidovky.cz