Středa 5. srpna 2020svátek má Kristián 11 °C polojasno Předplatné LN
Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

Proti spekulativním bublinám je nejlepší regulace, říká šéf Fedu

Ben Bernanke - šéf Fedu | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Ben Bernanke - šéf Fedu | foto: Reuters

ATLANTA/WASHINGTON Proti spekulativním bublinám, které mohou zpomalit ekonomiku a v horším případě způsobit její recesi, je nejlepší zvýšit regulaci. Řekl to dnes šéf americké centrální banky (Fed) Ben Bernanke. Nevyloučil však, že proti nebezpečným bublinám se dá bojovat i zvyšováním úrokových sazeb.

Zmíněný komentář šéfa Fedu je k této problematice zatím nejkonkrétnější od začátku krize na trhu bydlení ve Spojených státech. Problémy, které se v roce 2007 objevily v rizikové části tamního realitního trhu, se rychle rozšířily na další trhy a brzy stáhly do hluboké krize celou globální ekonomiku.

Nezaměstnanost

Hospodářské problémy, které způsobil pád cen nemovitostí, podle šéfa Fedu ukazují, jak je důležité nedopustit, aby se podobná situace opakovala.

Pád realitního trhu vedl až k nejhlubší a nejdelší recesi od 30. let minulého století. Nad hranici deseti procent se vyšplhala míra nezaměstnanosti, která se dostala nejvýše za posledních 26 let.

V současné době Fed ekonomiku podporuje velmi nízkými úrokovými sazbami a odkupem aktiv poskytuje dodatečnou likviditu. Kritici těchto opatření předpovídají, že výsledkem bude vysoká inflace, která se projeví nejdříve za dva až tři roky. Bernanke ale na přednášce zopakoval, že Fed bude schopen mimořádně uvolněnou měnovou politiku včas ukončit.

"Máme velmi jasnou strategii, která zahrnuje zvyšování sazeb z úvěrů, plus řadu dalších opatření, která testujeme a která nám umožní tyto úvěry ze systému odčerpat," řekl Bernanke.

"Máme tedy značnou důvěru v to, že budeme schopni zabránit širšímu růstu peněžní zásoby a úvěrů, což je nutné k tomu, abychom tuto mimořádnou politiku mohli ukončit, jakmile nadejde ten správný čas," dodal šéf Fedu.

Příliš nízké úroky

Kritici politiky Fedu už dlouho tvrdí, že za krizi na realitním trhu v USA je zodpovědný právě Fed. Po poslední recesi, která skončila v roce 2001, podle nich Fed udržoval úrokové sazby příliš dlouho moc nízko, takže svým způsobem lidi nabádal, aby bez rozmyslu nakupovali nemovitosti. Bernanke ale tehdejší kroky Fedu obhajuje.

Na konci roku 2000 byl základní úrok v USA na 6,5 procenta. Fed pod vedením tehdejšího šéfa Alana Greenspana krátce poté sáhl k rychlému snižování sazeb a základní úrok se do června 2003 dostal na tehdejší historické minimum jednoho procenta. Tam Fed sazbu držel celý rok, a právě to je podle kritiků moment, kdy vznikla realitní bublina.

Historicky nejnižší úroky

V materiálech určených k přednášce na výročním shromáždění Americké ekonomické asociace (AEA) v Atlantě Bernanke uvádí, že mimořádně nízké úrokové sazby byly nutné, pokud se měla ekonomika dostat z problémů a začít znovu vytvářet pracovní místa. Spojené státy se tehdy vzpamatovávaly nejen z recese, ale i z teroristických útoků a z účetních skandálů, které otřásly Wall Streetem.

Bernanke řekl, že přímá souvislost mezi velmi nízkými sazbami a rychlým růstem cen nemovitostí, který se objevil zhruba ve stejné době, má chabé základy. Nezdá se prý, že by úrokové sazby v té doby byly nevhodně nastaveny. V současné době je základní úrok v USA v pásmu nula až 0,25 procenta, což je nové historické minimum.

Hospodářské problémy, které způsobil pád cen nemovitostí, podle šéfa Fedu ukazují, jak je důležité nedopustit, aby se podobná situace opakovala. Pád realitního trhu vedl až k nejhlubší a nejdelší recesi od 30. let minulého století. Nad hranici deseti procent se vyšplhala míra nezaměstnanosti, která se dostala nejvýše za posledních 26 let.

,

Neurolog: Alzheimera a parkinsona může ovlivnit strava. Opatrně s mléčnými výrobky

Ostravský neurolog David Školoudík | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Jako jeden z mála na světě dokáže vyčíst z ultrazvukových snímků riziko Parkinsonovy, Alzheimerovy a dalších chorob....

Virus se mění pod rukama. Přírodní izoláty se tak nechovají, vysvětluje Peková

Molekulární bioložka a genetička Soňa Peková. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Do povědomí širší veřejnosti se molekulární bioložka a viroložka Soňa Peková z laboratoře Tilia dostala pro své neshody...

Vlci útočí. Rodina z Beskyd se bojí o dcery i o turisty

Smečka vlčích mláďat v Javorníkách (7. 8. 2019) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Klidný život rodiny žijící v beskydské obci Hrádek blízko Jablunkova, změnil útok vlků. „Sedmiletá dcera ráda chodí se...

Vyzkoušeno: Jak zabodovalo pokračovací mléko Little Steps 2 u našich nejmenších?
Vyzkoušeno: Jak zabodovalo pokračovací mléko Little Steps 2 u našich nejmenších?

Podívejte se, jak u maminek, které navštěvují eMimino, a hlavně u jejich dětí dopadl test pokračovací mléčné výživy Little Steps 2 od Nestlé Baby.