Sobota 6. června 2020svátek má Norbert 18 °C dešťové přeháňky Předplatné LN
Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

Další sblížení s Čínou? Do konce roku v Praze otevře Bank of China

Logo státní Bank of China. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Logo státní Bank of China. | foto: Shutterstock

PRAHA Pobočka Bank of China, jedna z největších státem vlastněných bank v Číně, začne v Česku působit do konce letošního roku. Sídlit bude v pražském Florentinu a ze začátku bude mít patnáct až dvacet zaměstnanců.

Banka se bude soustředit nejen na financování velkých firem, ale i na malé a střední podniky. Těmto firmám bude poskytovat přeshraniční služby včetně obchodních doporučení, finanční podpory, prevence rizik nebo poradenství.

Analytici důsledky přítomnosti Bank of China na českém trhu nepřeceňují, nicméně podle nich může pomoct vzájemnému obchodu obou zemí. 

BANK OF CHINA

  • Bank of China (BoC), která vznikla v roce 1912, je čtvrtou největší bankou v Číně. Ve střední a východní Evropě dosud působí prostřednictvím své pobočky v Budapešti. 
  • BoC je současně bankou s největší mezinárodní působností v Číně. Podle svého webu působí kromě pevninské Číny, Hongkongu a Macaa v dalších 38 zemích.
  • V žebříčku dvou tisíc největších a nejmocnějších firem světa Forbes Global 2000 patří BoC čtvrté místo
  • Ve čtvrtém čtvrtletí loňského roku stoupl čistý zisk banky o pět procent na 38,5 miliardy jüanů (155,2 miliardy korun).
  • O vstup na český trh má zájem také jedna z největších čínských bank China Construction Bank
  • Na konci prvního pololetí 2013 její tržní kapitalizace dosáhla 176,7 miliardy dolarů, což ji řadilo mezi pět největších bank na světě.

„Lokální banky již dnes mohu nabídnout případným čínským investorům velmi levné financování, Bank of China může být případně ještě vstřícnější. Přínos její přítomnosti na českém trhu může být pozitivní. Česko by mělo vytvářet podmínky, aby byla atraktivní pro jakékoli investice ze zahraničí,“ řekl analytik firmy Deloitte David Marek.

Přítomnost banky v Česku není ničím výjimečným, jde o součást její dlouhodobé expanze do zahraničí, uvedl analytik skupiny Roklen Lukáš Kovanda. Symbolický význam však podle něj otevření pobočky mít může. Signalizuje, že došlo k zásadnější změně v česko-čínských ekonomických vztazích. 

„Ty byly ještě donedávna ovlivněny étosem někdejšího prezidenta Václava Havla, dalajlamova osobního přítele a podporovatele. Současná, ale i předchozí vlády, volí ve vztahu k Číně mnohem pragmatičtější a vstřícnější postoj,“ poznamenal Kovanda.

„Loni v říjnu se prezident Miloš Zeman v Číně vyjádřil, že doufá v založení pobočky Bank of China v Česku, která přispěje k růstu investic a obchodu obou zemí. Dnes jsme dohody dostáli a přání realizovali,“ uvedl předseda představenstva banky Tchien Kuo-li.

Anketa

Co si myslíte o příchodu Bank of China?

Nemám s tím problém, jde o byznys 67
Nemám radost z posilování vztahů s Čínou 23
Nevím, co si o tom myslet 3

Založení pobočky v Česku je podle něj výrazem víry v dobrý rozvoj česko-čínských vztahů.

„Děkuji, že jste dodrželi slovo, o čemž jsem nepochyboval,“ řekl ve svém vystoupení prezident Miloš Zeman. Vyjádřil přesvědčení, že tento krok podpoří obchodní spolupráci obou zemí. Připomněl spolupráci například v leteckém průmyslu či biotechnologiích. „Investičních příležitostí je mnoho, jen je najít,“ podotkla hlava státu.

Premium

Bubeník z Mandrage: Víťa sebral odvahu, kterou nikdo z nás nenašel a rozsekl to

Matyáš Vorda | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Na bicí hraje od svých devíti let. V deseti s kamarádem Víťou Starým založil kapelu Mandrage, která se za devatenáct...

Premium

Android Auto a CarPlay v každém autě. Poradíme vám, jak na to

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Chcete používat oblíbenou navigační aplikaci na displeji v autě místo telefonu? Přečtěte si, jak to udělat a neutratit...

Premium

Leoš Mareš: Není to jen o talentu, ale o schopnosti si peníze udržet

Leoš Mareš by mohl získat titul syn roku. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Krach, zhroucení, deprese, obavy o budoucnost a pátrání po smyslu vlastní existence. To jsou emoce, které v těchto...