Neděle 12. července 2020svátek má Bořek 20 °C polojasno Předplatné LN
Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

Průlomová solární elektrárna ohřívá tavenou sůl

Slunce jako zdroj energie a sůl jako levné médium | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Slunce jako zdroj energie a sůl jako levné médium | foto: GE ENERGY, TORRESAL, BABCOCK WILCOX

SEVILLA První koncentrační solární elektrárna nového typu zahájila letos v květnu provoz u španělské Sevilly. Postavila ji firma Torresol Energy, kterou vlastní společnost Masdar ze Spojených arabských emirátů a španělský podnik Sener.

Zařízení o výkonu téměř 20 megawattů využívá sítě 2650 solárních zrcadel, rozmístěných na ploše 185 hektarů. Na rozdíl od starších koncentračních elektráren neohřívají solární zrcadla vodu, ale roztavenou sůl.

SPECIÁL: Elektrárny budoucnosti

Kombinace solární, větrné a plynové elektrárnyKombinovaný ideál: slunce a vítr doplní plyn
Malý, levnější a jedodušší atomový reaktorJaderný průmysl má spasit "kapesní" reaktor

Slunce jako zdroj energie a sůl jako levné médiumSolární elektrárna používající tavenou sůl


To umožňuje energii skladovat a dodávat ji do sítě dle potřeby. Zařízení u Sevilly tak nebude trpět hlavní potíží běžných solárních elektráren, jejichž výkon kolísá v závislosti na počasí.

Roztavená sůl je při běžném atmosférickém tlaku tekutá, a představuje tak efektivní, levné médium pro skladování energie. Navíc ji lze použít v současných vysokotlakých parních turbínách.

Torresol Energy nečekal na spuštění první koncentrační solární elektrárny a již staví druhou. Elektrárna o výkonu 50 megawattů vyrůstá na ploše 460 hektarů u města Cádiz. Spustit do provozu ji chce ještě letos.

Technologii založené na solárním ohřevu roztavené soli věří také ve Spojených státech amerických. Tamní ministerstvo energetiky poskytne investorům do takových elektráren záruky za úvěry v celkovém objemu až osm miliard dolarů.

ČTĚTE VÍCE:


První z projektů, koncentrační solární elektrárna Crescent Dunes v Nevadě, má být spuštěn do konce roku 2013. Instalovaný výkon elektrárny 110 megawattů má stačit k pokrytí spotřeby 75 tisíc domácností.

Neurolog: Alzheimera a parkinsona může ovlivnit strava. Opatrně s mléčnými výrobky

Ostravský neurolog David Školoudík | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Jako jeden z mála na světě dokáže vyčíst z ultrazvukových snímků riziko Parkinsonovy, Alzheimerovy a dalších chorob....

Virus se mění pod rukama. Přírodní izoláty se tak nechovají, vysvětluje Peková

Molekulární bioložka a genetička Soňa Peková. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Do povědomí širší veřejnosti se molekulární bioložka a viroložka Soňa Peková z laboratoře Tilia dostala pro své neshody...

Vlci útočí. Rodina z Beskyd se bojí o dcery i o turisty

Smečka vlčích mláďat v Javorníkách (7. 8. 2019) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Klidný život rodiny žijící v beskydské obci Hrádek blízko Jablunkova, změnil útok vlků. „Sedmiletá dcera ráda chodí se...