25. února 2013 7:00 Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

Kdo rozhazuje na internetu? Mnohem víc muži než ženy

Nakupování na internetu (ilustrační foto). | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Nakupování na internetu (ilustrační foto). | foto: Shutterstock

PRAHA Muži za nákupy v internetových obchodech utratí ročně výrazně více peněz než ženy. Přes 10 000 korun ročně nechá za online nákupy až 43 procent mužů, žen s takovou útratou na internetu není ani třetina. Vyplývá to z průzkumu srovnávače cen Heureka.cz a výzkumné agentury NMS Market Research mezi téměř 9000 internetovými uživateli v ČR a na Slovensku.

Nejčastěji Češi v e-shopech utratí ročně mezi pěti a deseti tisíci korunami. "Takovou roční útratu na internetu uvedla celá čtvrtina Čechů," řekl Michal Osuský z NMS Market Research. Na 15 procent mužů realizuje na internetu platby v objemu do 3000 korun.

Čtvrtina žen utratí za nákupy na internetu ročně pouze tři tisíce korun. Na Slovensku je situace trochu jiná. Téměř 40 procent žen tam na internetu utratí ročně částku v přepočtu nižší než tři tisíce korun.

Na internetu kupujeme i levnější věci

Uživatelé internetu v ČR si již v minulosti zvykli nakupovat v e-shopech zejména takové komodity, u kterých mohli při nákupu online výrazně ušetřit nebo které vzhledem ke své originalitě v běžných obchodech nesehnali.

"Stále více zákazníků se však učí nakupovat na internetu i zboží v nižších cenových hladinách, které dříve nakupovali téměř výhradně přes kamenné obchody. Napomáhá tomu i trend rozšiřování výdejních míst u internetových obchodů," uvedl Kamil Demuth ze srovnávače cen Heureka.cz.

Nakupování po internetu, ilustrační foto

Nakupování po internetu, ilustrační foto

Nakupování přes internet je v ČR stále populárnější. Češi letos utratí v internetových obchodech téměř 50 miliard korun, o desetinu víc než loni. Odhaduje to Asociace pro elektronickou komerci. Největší zájem bude stejně jako loni o počítače, mobily, elektroniku nebo potřeby pro domácnost. Obrat internetových prodejů se za deset let zvětšil čtyřicetkrát.

Internetoví prodejci ukrajují stále větší podíl z maloobchodních tržeb, v kamenných prodejnách se ale stále ještě prodá drtivá většina zboží. Přes e-shopy se v Česku loni prodalo pět až šest procent veškerého zboží.

Lidovky.cz, ČTK

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!