4. srpna 2014 14:22 Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

Putin chce vyvíjet vlastní letecké motory. Češi se bojí o zakázky

Ruský prezident Vladimir Putin. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Ruský prezident Vladimir Putin. | foto: ČTK

MOSKVA Česká společnost PBS z Velké Bíteše může přijít v Rusku o zakázky ve výši stovek milionů korun. Prezident Vladimir Putin se nechal slyšet, že jeho země bude vyvíjet vlastní motory pro malá letadla. Pro bítěšskou strojírnu je Rusko největším trhem.

Sankce namířené proti ruským oligarchům a firmám můžou poškodit byznys První brněnské strojírny (PBS). Společnost z Velké Bíteše vyrábí mimo jiné motory pro malá letadla a vrtulníky.

Právě tuto výrobu chce ruský prezident Vladimir Putin rozjet ve své zemi. A to do několika málo let. Šéf Kremlu na nutnost domácí výroby upozornil ministra průmyslu a obchodu Denise Manturova při besedě v rezidenci Novo-Ogarjovo.

"Do malých ruských letadel je třeba montovat motory domácí výroby," řekl prezident podle agentury ITAR-TASS. Ruští výrobci podle Manturova již vlastní motory vyvíjejí. "Předpokládáme, že do konce roku 2016 bychom měli zahájit proces jejich certifikace a výroby," uvedl ministr.

VÍCE K TÉMATU:

Pro firmu PBS je Rusko nejvýznamnějším odběratelem. Díky dodávkám pro letecký průmysl firma loni zvýšila tržby o více než sto milionů korun na rekordní 1,2 miliardy.

Vedení firmy se podle informací z minulého týdne obává, že sankce vyhlášené Evropskou unií mohou dodávky do Ruska zablokovat.

"Znamenalo by to ztráty od desítek do stovek milionů korun. Rusko je pro nás největší trh a je to důležitá část našeho výrobního programu," řekl minulý týden serveru IDNES.cz generální ředitel PBS Milan Macholán.

Lidovky.cz, ČTK

Najdete na Lidovky.cz