Neděle 29. listopadu 2020svátek má Zina 2 °C sněhové přeháňky Předplatné LN
Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

Klasická prohlídka bytu? Realitky nabízí video z dronu nebo virtuální návštěvu

Ilustrační foto. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Ilustrační foto. | foto: central-group.cz

PRAHA Stačí si nasadit speciální brýle a pohodlně se usadit. Prohlídka bytu, byť ještě nedokončeného, může začít. Technologie začínají ovlivňovat realitní byznys, který dosud spoléhal hlavně na osobní návštěvy nemovitostí.

Jedním ze způsobů, jak zájemcům představit byt či dům, je právě virtuální prohlídka. Klientům už ji nabízejí i realitní kanceláře v Česku.

„Poskytne skutečný obrázek o stavu nemovitosti z pohodlí domova av některých případech může nahradit první kolo osobní návštěvy, což je výhodou zejména u zahraničních nemovitostí, protože klientům šetří čas i peníze,“ vysvětluje Ilona Mančíková, šéfka české pobočky Sotheby’s International Realty.

Také kancelář Maxima Reality umožňovala zájemcům virtuální exkurze, později je ale nahradila komentovanými videoprohlídkami. „Navodí lepší pocit, protože se můžete slovně i obrazem zaměřit na specifika bytu, vychytávky či jedinečnosti,“ vysvětluje ředitel společnosti Vladimír Zuzák.

Technika makléře nenahradí

Technologických vymožeností, které mění realitní podnikání, je ale mnohem víc. Pořizují se třeba fotografie či videa pomocí dronů, jejich nevýhodou je ovšem časová a finanční náročnost.

„Často je také třeba čekat na ideální počasí a záběry se točí několik dnů. V Praze bohužel drony kvůli legislativě použít nelze, nebo velmi výjimečně,“ říká Mančíková.

Realitní kancelář Svoboda &Williams rovnou investovala do začínající technologické společnosti VR_MUSASHI. „Díky spolupráci s ní využíváme nejen kvalitní drony, ale i 360stupňové kamery, skenovací aplikace a další techniku,“ říká Prokop Svoboda, partner realitní firmy.

A dodává: „Momentálně se podílíme i na vývoji pomůcky pro přirozenější a zábavnější pohyb virtuální realitou, než je pouhé přemísťování se v prostoru pomocí ovladačů.“

Realitní makléři jsou nicméně přesvědčeni, že v blízké budoucnosti o práci nepřijdou. Osobní přístup podle nich nemohou technologie zcela nahradit.

Technologie umožňují klientům realitek interaktivně se procházet nemovitostí, která existuje zatím pouze na papíře nebo která je vzdálená tisíce kilometrů, vybírat a umisťovat nábytek do prostoru či na míru upravovat logistickou nebo průmyslovou halu pro potřeby své firmy.

„Můžete pořádat dny otevřených dveří s virtuálními prohlídkami, klient za vámi přijde do kanceláře, prohlédne si za pomoci speciálních brýlí padesát nemovitostí, vybere si jednu, která se mu nejvíce zamlouvá, a tu potom osobně navštíví,“ popisuje přednosti virtuálních prohlídek pro časopis Fortune analytik Michael Pachter z kalifornské investiční společnosti Wedbush Securities.

Technologie nám dávají křídla, zní z realitek

Potenciál vývoje technologií pro virtuální prohlídky nemovitostí byl dle Pachtera jedním z důvodů, proč v roce 2014 koupil Facebook za dvě miliardy dolarů společnost Oculus.

Makléři konstatují, že moderní technologie hrají v jejich byznyse hlavně marketingovou úlohu. „Dávají křídla realitnímu marketingu, podstatně zjednodušily administrativu a mohou přinést klientům i makléřům značnou časovou úsporu,“ vyjmenovává přednosti technologií Prokop Svoboda z realitní kanceláře Svoboda &Williams.

Výčet výhod dále pokračuje. „Dokážu si představit, že částečně nahradí způsob, jak nemovitosti nabízet, jak zrychlit proces koupě, zápis do katastru nemovitostí, omezí lidský faktor při jednání o podmínkách, smlouvy budou standardizované a mnoho z úkonů proběhne online,“ předpovídá šéfka české pobočky Sotheby’s International Realty Ilona Mančíková.

Dle analýzy, kterou zpracovala společnost Goldman Sachs, jsou největšími trhy pro virtuální realitu v realitním byznyse USA, Japonsko, Německo a Velká Británie.

Plaga: Stát zaplatí doučování slabších žáků, zvažujeme školu o prázdninách

Ministr školství Robert Plaga | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Příští týden by už konečně mohlo být zřejmé, kdy se minimálně prvňáčci a druháci vrátí do školních lavic. Do konce...

Covid může zabíjet i kvůli přehnané imunitě. V ohrožení nejsou jen oslabení

Druhá vlna pandemie v pražské nemocnici Na Bulovce. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Většina nakažených vyleží covid-19 doma. Pro část pacientů s vážným průběhem je ale koronavirus doslova zabijákem. Tedy...

ANALÝZA: Mlčenlivá pomsta. Američané se bojí říkat, co si myslí, ukázaly volby

Jak volilo americké vnitrozemí? | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Amerika odvolila a nikdo nevěděl, kdo vyhrál, i když Joe Biden to pak začal mít stále více na dosah, byť jen o nos. Ale...