Středa 8. dubna 2020svátek má Ema 3 °C jasno Předplatné LN
Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

Řebíčkovi připutovalo na účet dalších 82 milionů za dávno prodaný Viamont

Bývalý minstr zdravotnicví Tomáš Julínek a exministr dopravy Aleš Řebíček | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Bývalý minstr zdravotnicví Tomáš Julínek a exministr dopravy Aleš Řebíček | foto: Lidové noviny

PRAHA Exministr dopravy a občanský demokrat Aleš Řebíček si v loňském roce připsal ke svému bohatství další řádku milionů. Na prodeji stavební společnosti Viamont totiž vydělal mnohem více, než přiznával. Zatímco dosud se mluvilo o prodejní ceně 260 milionů, loni Řebíčkovi za Viamont přišlo na účet dalších 82 milionů. Informují o tom Hospodářské noviny, které informaci získaly z daňového přiznání bývalého politika.

Zatímco si Řebíček za obdržené peníze pořídil jachtu, na které se loni odehrála i slavná toskánská aféra, jeho bývalé firmě se podnikalo o poznání hůře. V loňském roce už se jí nedařilo ve veřejných zakázkách a vykázala ztrátu 63 milionů. Mohlo to souviset jak s ekonomickou recesí, tak s faktem, že Řebíček hned v lednu přišel o svůj ministerský post .

Podezřelá transakce tak opět upozornila na jeden z nejpodivnějších vztahů byznysu a politiky. Řebíčkova regionální firma se vyšvihla mezi stavařskou elitu a začala dostávat jednu veřejnou zakázku za druhou až poté, co se podnikatel stal i ministrem dopravy. Podle dřívějších propočtů Viamont dostal zakázky ve výši asi 14 miliard korun.

Čtěte více:

Nový přísun peněz od Viamontu tak navíc podporuje i teorii, že se Řebíček svého podílu nezbavil ani ve chvíli, kdy vedl ministerstvo. Ve společnosti mohl zůstat jako skrytý společník a inkasovat peníze.

Detektivové protikorupční služby již od loňského roku proto prověřují, zda finanční toky na politikových účtech odpovídají deklarovaným transakcím.

Akcie za 82 milonů korun, které figurují na příjmové straně přiznání, přitom koupil Řebíčkův exspolečník Miroslav Plíhal. Je-li to tedy poslední splátka, bývalý politik dostal za svůj třetinový podíl ve Viamontu 342 milionů korun.

Premium

Koronavirus ještě může překvapit, říká přední světový biolog Karel Raška

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Koronavirus SARS-CoV-2, který způsobuje nemoc označovanou Covid-19, nelze nijak podceňovat, říká český vědec Karel...

Premium

Luxusní auta a vily. Pohádkový život utnula mladíkům až policie

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Jakubovi O. bylo dvacet let, když založil firmu J.O. Investment a začal podnikat. Po třech letech jezdil v kabrioletu...

Premium

Imunitou proti koronaviru. Hýčkejte si horečku a jezte více cibule, radí lékař

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Můžeme se rozhodnout, zda situaci kolem nákazy smrtícím koronavirem budeme vnímat jako tragédii, či jako příležitost...

Advantage Consulting, s.r.o.
PROJEKTOVÁNÍ POZEMNÍCH STAVEB A JEJICH INTERIÉRŮ

Advantage Consulting, s.r.o.
Liberecký kraj
nabízený plat: 30 000 - 45 000 Kč