Sobota 6. června 2020svátek má Norbert 10 °C dešťové přeháňky Předplatné LN
Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

Řebíčkovi připutovalo na účet dalších 82 milionů za dávno prodaný Viamont

Bývalý minstr zdravotnicví Tomáš Julínek a exministr dopravy Aleš Řebíček | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Bývalý minstr zdravotnicví Tomáš Julínek a exministr dopravy Aleš Řebíček | foto: Lidové noviny

PRAHA Exministr dopravy a občanský demokrat Aleš Řebíček si v loňském roce připsal ke svému bohatství další řádku milionů. Na prodeji stavební společnosti Viamont totiž vydělal mnohem více, než přiznával. Zatímco dosud se mluvilo o prodejní ceně 260 milionů, loni Řebíčkovi za Viamont přišlo na účet dalších 82 milionů. Informují o tom Hospodářské noviny, které informaci získaly z daňového přiznání bývalého politika.

Zatímco si Řebíček za obdržené peníze pořídil jachtu, na které se loni odehrála i slavná toskánská aféra, jeho bývalé firmě se podnikalo o poznání hůře. V loňském roce už se jí nedařilo ve veřejných zakázkách a vykázala ztrátu 63 milionů. Mohlo to souviset jak s ekonomickou recesí, tak s faktem, že Řebíček hned v lednu přišel o svůj ministerský post .

Podezřelá transakce tak opět upozornila na jeden z nejpodivnějších vztahů byznysu a politiky. Řebíčkova regionální firma se vyšvihla mezi stavařskou elitu a začala dostávat jednu veřejnou zakázku za druhou až poté, co se podnikatel stal i ministrem dopravy. Podle dřívějších propočtů Viamont dostal zakázky ve výši asi 14 miliard korun.

Čtěte více:

Nový přísun peněz od Viamontu tak navíc podporuje i teorii, že se Řebíček svého podílu nezbavil ani ve chvíli, kdy vedl ministerstvo. Ve společnosti mohl zůstat jako skrytý společník a inkasovat peníze.

Detektivové protikorupční služby již od loňského roku proto prověřují, zda finanční toky na politikových účtech odpovídají deklarovaným transakcím.

Akcie za 82 milonů korun, které figurují na příjmové straně přiznání, přitom koupil Řebíčkův exspolečník Miroslav Plíhal. Je-li to tedy poslední splátka, bývalý politik dostal za svůj třetinový podíl ve Viamontu 342 milionů korun.

Premium

Bubeník z Mandrage: Víťa sebral odvahu, kterou nikdo z nás nenašel a rozsekl to

Matyáš Vorda | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Na bicí hraje od svých devíti let. V deseti s kamarádem Víťou Starým založil kapelu Mandrage, která se za devatenáct...

Premium

Android Auto a CarPlay v každém autě. Poradíme vám, jak na to

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Chcete používat oblíbenou navigační aplikaci na displeji v autě místo telefonu? Přečtěte si, jak to udělat a neutratit...

Premium

Leoš Mareš: Není to jen o talentu, ale o schopnosti si peníze udržet

Leoš Mareš by mohl získat titul syn roku. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Krach, zhroucení, deprese, obavy o budoucnost a pátrání po smyslu vlastní existence. To jsou emoce, které v těchto...