Čtvrtek 22. října 2020svátek má Sabina 5 °C oblačno Předplatné LN
Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

Řecké dluhy potrápí české firmy. O půjčky budou bojovat se státem

Jiří Paroubek, Jan Fischer a Eduard Janota | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Jiří Paroubek, Jan Fischer a Eduard Janota | foto: Jindřich Mynařík, Lidové noviny

PRAHA Na potíže Řecka mohou zanedlouho začít přímo doplácet i domácí firmy. Hrozí jim totiž, že se budou ještě obtížněji dostávat k penězům.

V čem je potíž? Nedůvěra investorů ve státní dluhopisy přiměje českou vládu vydat více dluhopisů v korunách než v eurech. Ty budou skupovat převážně domácí investoři. Poptávka po firemních dluhopisech následně klesne, protože státní dluhopisy jsou stále považovány za bezpečnější než firemní. Firmám se tak omezí jeden z klíčových kanálů financování.

"Je evidentní, že státní dluhopisy vytěsní podnikové. Dostat se k bankovním úvěrům bude pro mnohé firmy komplikované a při vyšších úrokových sazbách také drahé. Mnoho podnikatelů si je nebude moci dovolit," potvrzuje prezident Svazu průmyslu a dopravy Jaroslav Míl.

Podle včera zveřejněného průzkumu svazu si přitom již dnes na obtížný přístup k úvěrům stěžuje 36 procent domácích podnikatelů a firem.

Janota chce méně eurobondů

Již dnes je zřejmé, že "přetlak" státních dluhopisů na českém trhu nastane. Ministr financí Eduard Janota včera Lidovým novinám řekl, že ministerstvo financí letos vydá více korunových dluhopisů, než plánovalo.

"Původně jsme plánovali letos emitovat dluhopisy v celkovém objemu 280 miliard korun, přičemž zhruba polovina měla být v euru. Pod vlivem nepříznivé situace na trzích ale pravděpodobně snížíme podíl eurobondů až ke 28 procentům," řekl Janota. Namísto plánovaných 140 miliard korun tak na trh korunových dluhopisů přiteče kolem 200 miliard korun.

"Toho, že dojde k zaplavení českého trhu s dluhopisy, jsme se báli již delší dobu. Řešením byl právě odliv určité části do eurozóny. Nyní je ale hrozba zaplavení trhu a následného vytěsnění podnikových cenných papírů reálná," potvrzuje ekonom společnosti Next Finance Vladimír Pikora.

Navýšení množství korunových dluhopisů na úkor eurových je pro ministerstvo financí nezbytné. Vlivem nejistoty kolem vývoje v Řecku a také v některých dalších zemích se eurobondy stávají pro stát čím dále dražší. Aby je prodal, musí investorům vyplácet vyšší úrok.

"Od konce loňského roku se průměrný výnos u eurobondů zvýšil o zhruba 0,4 procenta. Například výnos u 15letých dluhopisů v eurech se pohyboval kolem 4,5 procenta a nyní se výnos vyšplhal již na 5 procent," zdůraznil Janota. Uvedl, že současná nejistota kolem vývoje v Řecku zdražila eurobondy více než hospodářská krize.
Řecká krize nezdraží pouze eurobondy, ale také korunové dluhopisy.

"Někteří zahraniční investoři pořád vnímají Česko jako rozvojovou ekonomiku a házejí nás do stejného koše jako Řecko nebo Portugalsko. To samozřejmě zdražuje i korunové dluhopisy," upozornil analytik České spořitelny Petr Zahradník.

Na tom, že budoucí vývoj v Řecku a v dalších ohrožených zemích český trh bezprostředně ovlivní, se shoduje většina ekonomů. "Důležité bude zejména to, co se stane s Portugalskem a Španělskem," upozornil ekonom Miroslav Zámečník.

V případě vytěsnění podnikových dluhopisů by podle Pikory musela firmám pomoci Česká národní banka tím, že dolije do ekonomiky více peněz.

Po čtyřicítce žijeme na vypůjčený čas, říká lékař David Sedmera

David Sedmera | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Lidské tělo je velmi přesný a dokonalý mechanismus. V některých směrech až zázračný. Proč je však uspořádání těla...

Jak vyležet ‚lehký covid‘. Praktičtí lékaři radí, jak na samoléčbu

Měření teploty u vstupu do pardubické nemocnice. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Tak jako jiné virózy i obávaný covid-19, pokud zaútočí jen v mírné či střední síle, se musí doma prostě a jednoduše...

Shromáždění vlastníků jsou kvůli pandemii v ohrožení. Právník radí, co dělat

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Vyhlášení nouzového stavu komplikuje situaci společenstvím vlastníků bytových jednotek. Do konce roku musí totiž výbory...