24. dubna 2011 15:47 Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

Řecko může vyvolat další bankovní krizi

Řecká krize | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Řecká krize | foto: Shutterstock

BERLÍN Restrukturalizace státních dluhopisů v eurozóně by mohla vyvolat i horší bankovní krizi, než jaká následovala po bankrotu americké investiční banky Lehman Brothers. Uvedl to člen bankovní rady Evropské centrální banky Jürgen Stark. Jeho přirovnání k Lehman Brothers zdůraznilo odmítavý postoj ECB k případné restrukturalizaci řeckých dluhů.

"Restrukturalizace by byla krátkozraká a přinesla by značné újmy," uvádí Starkova poznámka, kterou v sobotu zveřejnila stanice ZDF na svých internetových stránkách.

Pád Lehman Brothers

Bankrot Lehman Brothers v září 2008 prakticky zablokoval úvěrové trhy. Vlády pak donutil k rozsáhlým finančním injekcím na záchranu bankovního sektoru.

"V nejhorší variantě by mohla restrukturalizace dluhů členského státu eurozóny zastínit dopad bankrotu Lehmanu," dodal.

Sílící spekulace, že Řecko bude muset restrukturalizovat svůj značný dluh, vyvolávají obavy, zda se lídrům eurozóny podaří udržet důvěru v eurozónu a její jednotnou měnu.

Dluh Řecka přitom představuje 1,5násobek jeho roční ekonomické produkce. Stark diskusi o Řecku kritizuje. Situace v zemi je podle něj pozorně sledována a země není platebně neschopná.

Čtěte také

Stark dodává, že Řecko bude schopné splácet dluhy díky rozsáhlé mezinárodní pomoci, k níž dostalo souhlas loni v květnu.

Stark připomněl, že programy EU a Mezinárodního měnového fondu zajistily Řecku pomoc také díky analýzám, podle nichž bude země po zavedení reformních programů schopná dluhy splácet, napsala agentura Reuters.

Lidovky.cz, ČTK

NÁZORY: Jaké léky pro děti vzít na dovolenou?
NÁZORY: Jaké léky pro děti vzít na dovolenou?

Jaké léky s sebou berete na dovolenou pro děti?