9. července 2015 21:29, aktualizováno 10. 7 9:08 Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

Řecko ustupuje eurozóně a přichází se zatím největšími kompromisy

Řecký premiér Alexis Tsipras při svém televizním projevu, ve kterém vyzval... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Řecký premiér Alexis Tsipras při svém televizním projevu, ve kterém vyzval... | foto: Reuters

ATÉNY/BRUSEL Řecká vláda ve čtvrtek odeslala eurozóně seznam konkrétních reforem, jež je ochotná uskutečnit výměnou za další mezinárodní finanční pomoc. Podle dosavadních informací Atény připravují balík opatření, který by měl v příštích dvou letech přinést úsporu ve výši až 12 miliard eur (až 326 miliard korun). Spekuluje se, že Řecko ustoupilo nejdál za celou dobu dosavadního vyjednávání. Výměnou očekávají Atény nové půjčky ve výši 51 miliard eur (1,4 bilionu korun).

Program předkládá řecká vláda ještě ve čtvrtek v noci řeckému parlamentu, který jej má ve zrychleném řízení projednat a schválit již v pátek. Mezi poslanci se ovšem očekávají prudké debaty. Ty mohou vyústit v rozkol vládní levicové formace SYRIZA, jejíž krajně levicové křídlo může dohodu odmítnout. Tuto ztrátu desítek poslanců by ale měli kompenzovat zákonodárci proevropské opozice, jejíž političtí předáci návrh vlády podpořili.

Německá kancléřka Angela Merkelová zopakovala, že takzvané „ostříhání“ řeckých závazků je vyloučeno. Řekové požadují restrukturalizaci svého ohromného dluhu a za potřebnou ji považuje i Mezinárodní měnový fond. Německý ministr financí Wolfgang Schäuble upozornil, že snížení dluhu by bylo v rozporu se systémovými pravidly Evropské unie.

Realistický návrh

Stálý předseda Evropské rady Donald Tusk prohlásil, že Řekové musejí předložit realistický návrh. Stejně tak to ale prý musejí učinit v souvislosti s řeckým dluhem i mezinárodní věřitelé.

Celkový dluh Řecka nyní přesahuje 320 miliard eur, činí tedy asi 175 procent hrubého domácího produktu. Ve vztahu k HDP je to druhý nejvyšší dluh na světě za Japonskem. Největším věřitelem Řecka je Evropský fond finanční stability (EFSF), kterému Atény dluží přibližně 130,9 miliardy eur. Z jednotlivých zemí je největším věřitelem Německo, kterému Řekové dluží 68 miliard eur; tato částka zahrnuje půjčky a prostředky z EFSF.

Podle šéfa Evropské centrální banky Maria Draghiho se Řecko nejspíš nepodaří zachránit před bankrotem a země nemůže očekávat pomoc ani z Ruska.

Nový plynovod

Atény ve čtvrtek představily podrobnosti plánovaného projektu výstavby plynovodu z Ruska za dvě miliardy eur (asi 55 miliard Kč). Nový projekt, tzv. jihoevropský plynovod, by měl po roce 2018 do Evropy od ruské společnosti Gazprom přivádět 47 miliard metrů krychlových plynu ročně.

Sdružení řeckých bank oznámilo, že peníze v bankomatech budou zajištěné do pondělí. Výběr je nadále omezen na 60 eur (asi 1600 korun) na osobu a den. Do pondělka též zůstanou zavřené řecké banky i burza. Některé velké řecké banky by údajně mohly být zcela uzavřeny nebo převzaty silnějšími konkurenty bez ohledu na to, zda se Aténám podaří získat novou finanční pomoc. Ze čtyř velkých řeckých bank, tedy společností National Bank of Greece, Eurobank, Piraeus a Alpha Bank, by mohly zbýt pouze dvě.

Míra nezaměstnanosti v Řecku se v dubnu snížila na 25,6 procenta z březnových 25,8 procenta a byla nejnižší od července 2012. Spotřebitelské ceny však dále klesají, v červnu se meziročně snížily o 2,2 procenta a nižší byly již 28. měsíc za sebou.

Návrhy úspor

Rozpočtové plány

Atény se zavazují k tomu, že jejich rozpočet bude vytvářet primární přebytek, tedy k tomu, že vláda vybere na daních více peněz, než utratí. Letos má být primární rozpočtový přebytek ve výši jednoho procenta HDP, v roce 2016 dvě procenta, v roce 2017 tři procenta a v roce 2018 3,5 procenta.

Změny v dani z přidané hodnoty

Daně v řadě oblastí porostou: vláda navrhuje DPH ve výši 23 procent pro restaurace a výrobce občerstvení, snížená sazba ve výši 13 procent se bude vztahovat na základní potraviny, ubytování, energie a vodu a nejnižší šestiprocentní sazba bude vyhrazena pro léky, knihy a vstupenky do divadel. Nová výše DPH by měla platit od října.

Sleva na DPH, kterou uplatňují řecké ostrovy, má skončit. Vztahovat se bude jen na ty nejodlehlejší.

Fiskální reforma

Vláda chce prosadit radikální snížení výdajů na obranu: letos o 100 milionů eur, v roce 2016 pak o 200 milionů. Daň z příjmů firem se má zvýšit z 26 na 28 procent, zemědělci mají přijít o daňové výhody a subvence na palivo. Na vyšší daně se musejí připravit i lodní dopravci, protože poroste daň z nákladu. Větší zdanění se bude týkat i luxusního zboží, kde sazba poroste z deseti na 13 procent a za luxusní zboží se budou nově považovat například rekreační lodě delší než pět metrů.

Reforma penzí

Vláda chce v oblasti důchodů letos ušetřit čtvrt až půl procenta HDP, v roce 2016 a letech následujících to pak má být vždy jedno procento HDP. Zpřísněny mají být podmínky předčasného odchodu do důchodu, který má být penalizován 16procentním snížením za každý rok. Do roku 2022 má dosáhnout věk pro odchod do důchodu 67 let nebo nejméně 62 let při dodržení pravidla 40 plně odpracovaných let. Výjimky budou mít lidé vykonávající zvláště náročné profese a matky, které se starají o handicapované děti.

Veřejný sektor

Úřady chtějí změnit systém mezd ve veřejném sektoru tak, aby jejich výše měla do roku 2019 sestupnou tendenci, odměňování má být v souladu se "znalostmi, výkonem a odpovědností" pracovníků. Výhody jako je placené volno či cestovní náhrady mají odpovídat evropským normám.

Vláda chce do konce měsíce představit plány boje s korupcí, hodlá zprůhlednit financování politických stran a zajistit větší nezávislost při vyšetřování finanční kriminality.

Výběr daní

Vláda chce zlepšit výběr daní, přísněji stíhat daňové úniky a bojovat s pašováním paliva.

Privatizace

Atény hodlají pokračovat v prodeji státního majetku a chtějí privatizovat například provozovatele rozvodných sítí, regionální letiště nebo přístavy Pireus a Soluň.

ČTK

Najdete na Lidovky.cz