20. února 2013 8:00 Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

'Konec anonymních akcií korupci neporazí, je to ale správný krok'

David Ondráčka | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy David Ondráčka | foto:  Viktor Chlad, Lidové noviny

PRAHA Je to krok dobrým směrem, který bychom ale neměli přeceňovat. Takový je pohled ředitele Transparency International Davida Ondráčky na vládní návrh na zrušení anonymních akcií, který v úterý schválila Poslanecká sněmovna. Argumenty proti změně, se kterými přišla část ODS, jsou podle něj snahou zachovat neprůhledný status quo.

Lidovky.cz: Je dobře, že návrh na zrušení anonymních akcií prošel sněmovnou?
Podporuji to. Myslím, že je to krok dobrým směrem. Ale je dobré úplně nepřeceňovat ten dopad. Ne nutně rozkryje finálního vlastníka, když se v řetězci firem najednou objeví nějaká firma registrovaná v offshore (firma se sídlem v cizině, hlavně v tzv. daňových rájích – pozn. red.), tak se za to prostě nedostanete dál. Nevyvolával bych očekávání, že to porazí korupci.

Lidovky.cz: Proč je tento krok důležitý?
Někdy se argumentuje tím, že jde jen o veřejné zakázky a obchodování se státem, já si myslím, že jde o víc, že jde o celé podnikatelské prostředí. I tehdy, kdy spolu obchodují čistě soukromé firmy.

Boris Šťastný o anonymních akciích:

Lidovky.cz: Co říkáte na argumenty pro zachování anonymity akcií? Například poslance Borise Šťastného?
To jsou argumenty, které mají zachovat nežádoucí status quo. Máte tady přece jiné typy společností, než jsou akciovky.

Hrozba únosů:

„Někteří lidé si prostě nepřejí evidovat svůj majetek z bezpečnostních důvodů. Když je někdo bohatý a vydělává legálně, tak to nemusí dávat na odiv. Může být okraden, nebo se bojí únosu svých dětí,“ řekl už dříve serveru Lidovky.cz poslanec Boris Šťastný na obranu anonymních akcií.

Máte tady společnosti s ručením omezeným, komanditní společnosti, kde si dohledáte, kdo je vlastníkem. A unáší někdo majitele komanditních společností? To jsem v životě neslyšel. Mám pocit, že pod argumentem závisti se skrývá snaha zachovat současnou neprůhlednost.

Lidovky.cz: Jaké je postavení Česka ve světě v souvislosti s anonymními akciemi?
Byl bych tam trochu opatrný. Nemyslím si, že platí, že by ty akcie byly jen v Česku a na pár ostrůvcích. Jiné typy akcií, které neodhalují úplně vše, mají i v jiných zemích. Myslím, že to je složitější. Ale je to (zrušení anonymních akcií – pozn. red.) krok k tomu, aby se podnikatelské prostředí kultivovalo a zprůhlednilo. Je to krok k civilizovaným zemím. Celosvětově se řeší, jak bojovat s praním špinavých peněz a daňovými ráji. Jako první předpoklad toho boje je, že naše podnikatelské prostředí bude otevřené a transparentní. Teprve potom se dá tlačit na daňové ráje, aby přestaly  daňovou ochranu poskytovat. Ale když sami doma podnikatelské prostředí nemáme průhledné, tak nemůžeme kritizovat Kypr nebo Kajmany.

zizMarkéta Žižková