Středa 5. srpna 2020svátek má Kristián 22 °C polojasno Předplatné LN
Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

Reforma benefitů přinese víc papírování

Reforma přinese více papírování. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Reforma přinese více papírování. | foto: Shutterstock

PRAHA Připravovaná reforma daní a odvodů zvýší administrativní náklady firem. Zjistil to aktuální průzkum agentury Factum Invenio mezi dvěma stovkami tuzemských podniků, které mají závodní jídelny. Očekávání firem je v přímém rozporu se smyslem reformy.

"Naším hlavním cílem je snížit administrativní náklady daňových poplatníků a státu. To může přinést pouze jednoduchý a přehledný systém, který bude dlouhodobě stabilní, bez neustálých změn," uvedl ministr financí Miroslav Kalousek.

Čtěte také:

Součástí reformy je zrušení daňového zvýhodnění stravenek, závodního stravování a benefitů, jako jsou například jazykové kurzy. Firmy si nyní mohou zahrnout do nákladů 55 procent hodnoty stravenky a provozní náklady závodní jídelny s výjimkou potravin. Tyto zaměstnanecké výhody má nahradit takzvaný výdajový paušál, který každému zaměstnanci sníží měsíčně daně o 250 korun.

Kolik zaměstnanců dostává příspěvky na stravování (v milionech)

Dostává:

- stravenky 1,3

- závodní stravování 1,75

-volnočasové benefity 1,5

Nedostává:

- stravenky 3,6

- závodní stravování 3,17

- volnočasové benefity 3,4

Zdroj: Asociace provozovatelů poukázkových systémů

Oběd bude o pětinu dražší
Firmy slovům ministra nevěří. Tři z pěti dotázaných společností očekávají, že se jim kvůli reformě zvýší provozní náklady. Všechny dotázané společnosti očekávají růst nákladů na závodní stravování o 17 až 20 procent.

"V případě zrušení daňové podpory zaměstnaneckého stravování by naší společnosti ročně vzrostly náklady o zhruba 630 tisíc korun," uvedla například Romana Jelenová, vedoucí personálního útvaru Teplárny Trmice. Jen pětina firem uvažuje o tom, že by svou závodní jídelnu zavřela. Většina chce poskytovat stravování dál, ale část nárůstu nákladů by musela přenést na zaměstnance.

Dražší obědy by se staly vítanou municí pro odboráře v kolektivním vyjednávání. Tři čtvrtiny dotázaných firem se proto obávají zvýšeného tlaku na růst mezd.

"Podniky prošly krizí, kdy musely razantně snižovat náklady, a marže mají nízké, ekonomika se ještě zcela nevzpamatovala. V extrémních případech menší firmy dokonce uvažovaly o propouštění, protože vyšší mzdy si nemohou dovolit," uvedl Miroslav Fous, ředitel výzkumu ve Factum Invenio.

Podle devíti z deseti dotázaných firem má dosavadní systém závodního stravování smysl. Jen třetina firem ale považuje za smysluplnou daňovou úlevu 250 korun. Čtvrtina firem považuje daňový paušál za diskriminační, protože lidé s nižšími příjmy, kteří daně neplatí, si úlevu na dani nemohou od ničeho odečíst. Týká se to 480 tisíc lidí.

Naproti tomu dosavadní systém podpory stravování považuje za diskriminační jen 14 procent firem, i když tyto výhody nemá více než půldruhého milionu pracujících.

Pizingerová: Mé těhotenství je jako příbalový leták, mám všechny symptomy

Vendula Pizingerová | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Začátkem roku Vendula Pizingerová oslavila osmačtyřicítku a také zjistila, že čeká dítě. Těhotenství oznámila na...

Neurolog: Alzheimera a parkinsona může ovlivnit strava. Opatrně s mléčnými výrobky

Ostravský neurolog David Školoudík | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Jako jeden z mála na světě dokáže vyčíst z ultrazvukových snímků riziko Parkinsonovy, Alzheimerovy a dalších chorob....

KOMENTÁŘ: Rusko má problém. Vidíme do vaší ambasády, dala najevo BIS

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Vypovězením diplomatů-špionů Andreje Končakova a Igora Rybakova formálně skončila ricinová aféra ruské ambasády. Ať si...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!