Pátek 30. října 2020svátek má Tadeáš 11 °C občasný déšť Předplatné LN
aktualizováno  Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

Rekordní nezaměstnanost v Česku: na jedno místo čeká 18 lidí

Nezaměstnanost stále roste | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Nezaměstnanost stále roste | foto: Shutterstock

PRAHA Míra nezaměstnanosti v České republice v únoru stoupla na rekordních 9,9 procenta, proti lednu o desetinu procenta. Podíl lidí bez práce je tak nejvýše od zavedení současné metodiky měření v červenci 2004.

Loni v únoru bylo bez práce 7,4 procenta lidí. Informovalo o tom dnes ministerstvo práce a sociálních věcí, analytici očekávali růst nezaměstnanosti nad deset procent.

Počet uchazečů na jedno pracovní místo na konci února zůstal na lednové rekordní úrovni 18,2.

Rostoucí nezaměstnanost

Pracovní úřady ke konci února evidovaly 583 135 uchazečů o zaměstnání, tedy o 8909 více než v předchozím měsíci. Proti stejnému loňskému období jejich počet vzrostl o 154 287.

Počet nezaměstnaných, kteří mohli bezprostředně nastoupit do práce, se od ledna zvýšil o 6077 na 568 486. Loni v únoru jich bylo o 151 865 méně.

Počet uchazečů na jedno volné pracovní místo na konci února zůstal na lednové rekordní úrovni 18,2. Z toho nejvíce zájemců o jedno místo je v okresech Teplice (69,4), Karviná (67,4), Třebíč (61), Znojmo (50,8) a Děčín (49,9).

Analytik Komerční banky Miroslav Frayer soudí, že viditelnější zlepšení na trhu práce lze očekávat až v příštím roce. "I přes námi očekávaný letošní hospodářský růst ve výši asi 1,5 procenta předpokládáme v následujících kvartálech pouze stabilizaci míry nezaměstnanosti. Ke konci roku 2010 pak vidíme míru nezaměstnanosti kolem 9,8 procenta," uvedl.

Nově se na pracovních úřadech v průběhu února zaevidovalo 57 944 zájemců o zaměstnání. Proti lednu je to o 30 132 lidí méně a proti loňskému únoru o 11 265 méně. Úřady evidovaly ke konci měsíce 32 120 volných pracovních míst.

Nejhůře je na Jesenicku

Míru nezaměstnanosti vyšší než republikový průměr vykázalo 51 okresů, nejvyšší byla v okresech Jeseník (19,4 procenta), Znojmo (17,4 procenta), Bruntál (17,3 procenta) Most (17,1 procenta), Hodonín (17,0 procenta) a Děčín (16 procenta).

Naopak nejnižší nezaměstnanost může těšit okresy Praha-východ (3,8 procenta), Praha (3,9 procenta), Praha-západ (4,3 procenta) a Mladá Boleslav (pět procent).

,

Jak vyležet ‚lehký covid‘. Praktičtí lékaři radí, jak na samoléčbu

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Tak jako jiné virózy i obávaný covid-19, pokud zaútočí jen v mírné či střední síle, se musí doma prostě a jednoduše...

Shromáždění vlastníků jsou kvůli pandemii v ohrožení. Právník radí, co dělat

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Vyhlášení nouzového stavu komplikuje situaci společenstvím vlastníků bytových jednotek. Do konce roku musí totiž výbory...

Proč jejich opatření fungují? Němci neztrácejí čas malichernými diskusemi

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Německo má novou mediální hvězdu. A není to fotbalista ani modelka. Je to Christian Drosten. Virolog, který drží...

Máte doma malého sportovce, alergika anebo chlupy pouštějící zvíře? A jaký používáte vysavač?
Máte doma malého sportovce, alergika anebo chlupy pouštějící zvíře? A jaký používáte vysavač?

Preferujete sáčkové nebo bezsáčkové modely vysavačů? Je pro vás nejdůležitější nízká hlučnost nebo extra výkon? Nový sortiment vysavačů Bosch...