Pátek 13. prosince 2019svátek má Lucie 2 °C déšť se sněhem Předplatné LN
27. září 2011 13:09, aktualizováno  16:02 Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

Řekové: Eura se nevzdáme, ale vyšší daně platit nebudeme

Dluhová krize v Řecku | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Dluhová krize v Řecku | foto: Shutterstock

ATHÉNY/PRAHA Více jak tři čtvrtiny Řeků jsou pro setrvání země v eurozóně a těsná většina se obává možného bankrotu Řecka v nadcházejících měsících. Vyplývá to z průzkumu společnosti GPO pro řeckou televizi Mega odvysílaného v pondělí.

Podle průzkumu, o němž informovala agentura Reuters, si 78 procent Řeků myslí, že by země měla zůstat součástí měnové unie, proti se vyslovilo jen 16 procent obyvatel.

ČTĚTE VÍCE K DLUHOVÉ KRIZI:

Zároveň se však 55 procent dotázaných obává, že Řecko v příštích měsících nedokáže splatit závazky z předchozích půjček a zbankrotuje. Oproti tomu 44,3 procenta Řeků tento scénář nepředpokládá.

Řecku brzy dojdou peníze

V další otázce průzkumu však měli Řekové jasno - 92 procent z nich  považuje úsporná opatření za nespravedlivá a pětina z nich dokonce uvedla, že nové daně platit nebude. Reagují tak na nové daně, kterými vláda plánuje plnit státní pokladnu. Řečtí zákonodárci by například v úterý odpoledne měli schválit nepopulární novou daň z nemovitosti.

ČTĚTE TAKÉ:

Řecku hrozí během října bankrot, proto se snaží přesvědčit Mezinárodní měnový fond (MMF) a Evropskou unii (EU), že si zaslouží další půjčku ve výši 8 miliard eur (196,8 miliard Kč).

Mezi Řeky to však vře. S úspornými opatřeními nesouhlasí. Stávkují řidiči hromadné dopravy i výběrčí daní.

Inspektoři MMF a EU přerušili na začátku září svoji kontrolu v Řecku v reakci na pomalé zavádění úsporných opatření. Vrátí se až poté, co jim Řecko písemně stvrdí jejich implementaci.

Socialisté ztrácí hlasy

Výsledky průzkumu také ukázaly další propad preferencí vládnoucí socialistické strany PASOK. Stranu podporuje 16 procent Řeků, zatímco stranu Nová demokracie, která stojí v čele opozice, 22 procent.

Při srovnání s výsledky průzkumu z letošního 21. června si vládní strana velmi pohoršila. Strana PASOK měla před prázdninami podporu 20,1 procenta a Nová demokracie 21,1 procenta. "Jsou to nejnižší preference pro stranu PASOK za poslední desetiletí," říká Takis Theodorikakos, ředitel agentury GPO.

Papandreu: Slibuji, že sliby splníme

Řecký premiér Jorgos Papandreu

Řecký premiér Jorgos Papandreu

Řecko splní sliby dané mezinárodním věřitelům a bude reformovat, aby se vrátilo k hospodářskému růstu. Při vystoupení před německými průmyslníky to řekl řecký premiér Jorgos Papandreu a vyzval evropské partnery, aby mu pomohli řešit dluhovou krizi jeho země.

"Slibuji vám, že my Řekové si po období bolestí brzy probojujeme cestu zpět k růstu a prosperitě," prohlásil Papandreu. Merkelová slíbila, že Německo bude solidární se svými partnery v eurozóně, aby zabezpečilo budoucnost eura, a naznačila, že je rozhodnuta zachránit Řecko a tím i euro za každou cenu.

Kancléřka je přitom pod tlakem voličů a své středopravé koalice, aby přijala vůči Řecku tvrdou linii. Průzkum mínění z tohoto měsíce ukázal, že proti další pomoci insolventnímu Řecku jsou plné tři čtvrtiny Němců.

čtk

apaAnežka Palková
Premium

Sedí s drahými mobily, dětem kupujeme kartáčky my, říká režisérka Výměny

(ilustrační snímek) Velké spisy. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Kreativní producentka a režisérka Jana Rezková natáčí už patnáct let úspěšnou reality show Výměna manželek. Navštívila...

Premium

Konzumace jídla několikrát denně je klišé, tvrdí výživový poradce Fořt

(ilustrační snímek) Velké spisy. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Napsal více než dvacet knih o zdravém životním stylu a boji s obezitou. Petr Fořt tvrdí, že žádný obecně platný návod...

Premium

Ztracenou vášeň nastartuje nevěra, vyvolává ohrožení, míní sexuoložka

(ilustrační snímek) Velké spisy. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Jste s partnerem už pár let, ale jen matně si vzpomínáte na dobu, kdy jste se sebe navzájem nemohli dočkat a hořeli...