13. června 2012 19:00 Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

Řekové se děsí návratu k drachmě. Vybírají peníze a skupují potraviny

Řekové vybírají peníze z bankomatu v Aténách. Řecký prezident hovořil o možném vzniku paniky | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Řekové vybírají peníze z bankomatu v Aténách. Řecký prezident hovořil o možném vzniku paniky | foto: Reuters

ATÉNY Řekové před nedělními parlamentními volbami, které rozhodnou, zda země zůstane v eurozóně, urychlují stahování vkladů z bank a zásobují se trvanlivými potravinami. Na základě posledních předvolebních průzkumů se obávají, že volby povedou k návratu drachmy devalvované vůči euru, což by znamenalo ztrátu značné části řeckých úspor, napsala agentura Reuters.

Podle údajů řecké centrální banky se vklady v řeckých bankách postupně snižují od roku 2010, kdy zemi zasáhla dluhová krize. Loni objem vkladů klesl o 35,4 miliardy eur (asi devět bilionů korun), tedy o 17 procent, a na konci dubna činil asi 166 miliard eur. Podle zdrojů z bank se v posledních dnech odliv zrychlil a z velkých bank lidé vybírají 500 až 800 milionů eur denně.

ČTĚTE VÍCE:

Lidé převádějí peníze do fondů a zásobují se trvanlivými potravinami

Vybrané peníze podle jednoho z bankéřů jejich držitelé převádějí do bezpečných nástrojů jako peněžních fondů, německých a amerických dluhopisů nebo dluhopisů Evropské investiční banky. Maloobchodní prodejci zaznamenávají značný nárůst poptávky po trvanlivých potravinách jako těstovinách a konzervách, zatímco prodej téměř všeho ostatního zboží v důsledku těžkého ekonomického propadu prudce klesá.

Němci chtějí, aby se Řekové vrátili ke své měně

Němci chtějí, aby se Řekové vrátili ke své měně

"Lidé děsí vyhlídky na návrat drachmy a někteří se na to připravují tím, že si plní kredence jídlem," řekl šéf svazu maloobchodních prodejců ESEE Vassilis Kordidis.

'Tajný průzkum': Vítězem voleb bude krajně levicová SYRIZA

Poslední předvolební průzkumy z počátku června naznačují velmi těsné vítězství proevropských konzervativců nad radikální levicí, která odmítá pokračování v rozpočtových škrtech. V nynějším informačním vakuu, kdy je zveřejňování průzkumů zakázáno, unikají ze stranických sekretariátů "tajné průzkumy". V úterý se tak objevily pověsti, že krajně levicová koalice SYRIZA vede s velkým náskokem.

Zapojte se do diskuze! Nově přes SMS

SYRIZA a některé menší strany odmítají úsporná opatření, jimiž země eurozóny podmínily poskytnutí mohutné úvěrové pomoci extrémně zadlužené zemi. To by pro Řecko znamenalo zastavení přílivu peněz ze zahraničí, vyhlášení bankrotu a zřejmě nutnost zavést vlastní měnu.

Lidovky.cz, ČTK

Najdete na Lidovky.cz