Středa 25. listopadu 2020svátek má Kateřina 2 °C mlha Předplatné LN
Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

Řekům kvůli krizi přestalo chutnat ouzo. Výrobci končí

Řecký národní nápoj ouzo | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Řecký národní nápoj ouzo | foto: www.ceskatelevize.cz

ATÉNY Jeden ze symbolů Řecka - anýzový alkoholický nápoj ouzo - možná brzy skončí. Ekonomická krize už totiž dopadla i na něj a Řekové ho pijí čím dál tím méně. Řada výrobců už proto produkci této lihoviny ukončila, informovala ČT24.

Lidé v krizi šetří, kde to jde, a pocítili to i výrobci tradičního nápoje.  Jen vloni vypili Řekové o třetinu ouza méně než před pěti lety a jeho spotřeba dál klesá.  "Dřív jsme chodili a vypili třeba dva tři džbánky ouza za večer. Teď si dáme nanejvýš dvě skleničky," říká rybář Dukas Firigos.

PŘEČTĚTE SI:

Zachrání výrobce ouza export?

Více než polovina celkové produkce ouza pochází z ostrova Lesbos, kde se farmáři potýkají s velkým nezájmem o tento nápoj. Ze svých problémů viní hlavně vládu, která podle nich situaci jen zhoršila, když už třikrát zvýšila DPH na alkohol.

"Situace je složitá – banky nemají peníze, nepomohou nám a řecká vláda nám vzala obrovské množství peněz na daních. A my nemůžeme zvýšit cenu našich výrobků v době, kdy mají naší zákazníci tolik problémů," uvedl Christos Micakis, generální ředitel Ouzo Plomari.

Výrobcům tedy nezbývá, než vyvážet více ouza za hranice. Přesto ale tvrdí, že se jim domácí propad prodeje vyvážit nedaří a jsou na hranici přežití.

Zapojte se do diskuze! Nově přes SMS

Neschopní ať zkrachují a pražská smetánka čte knihy, vzkazuje prezident

Prezident Miloš Zeman při rozhovoru pro MF DNES (Lány, 8. října 2020) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Česká republika se potýká s rekordními nárůsty potvrzených případů koronaviru, vláda zavádí mimořádná opatření a...

Umírají lidé, kteří mohli žít, říká lékař a spoluautor výzvy Jiří Sagan

Jiří Sagan, vedoucí lékař JIP z Kliniky infekčního lékařství FN Ostrava | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Jedním ze tří autorů výzvy k ­lidem, aby dodržovali hygienická opatření, a zároveň žádající některé lékaře, ať je...

Svou sportovní kariéru považuji za ztrátu času, hodnotí minulost Hlaváčová

Yvetta Hlaváčová Tulip | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Držitelka světového rekordu v přeplavání kanálu La Manche pokořila řadu dalších met a získala spoustu významných...

SOUTĚŽ: Rozdáváme 10 batolecích mlék Hami od ukončeného 24. měsíce
SOUTĚŽ: Rozdáváme 10 batolecích mlék Hami od ukončeného 24. měsíce

Zapojte se do soutěže! Vyhrajte pro svého malého gurmána jedno z 10 balení lahodného batolecího mléka Hami od ukončeného 24. měsíce.