6. srpna 2011 8:00 Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

Rezignovala. A akcie začaly strmě růst

Bývalá šéfka Hewlett-Packard Carly Fiorinová | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Bývalá šéfka Hewlett-Packard Carly Fiorinová | foto: Reuters

Carly Fiorinová byla první ženou, která stanula v čele jedné z 20 nejbohatších společností na světě. Šéfkou firmy Hewlett-Packard byla jmenována v roce 1999 a rozhodně se nedá říci, že by byla nevýraznou osobností.

Chtěla z HP udělat technologického lídra, do loga společnosti začlenila slovo invent – v překladu vynalézej či vymýšlej.

Její působení ve firmě je však dnes proslulé z jiného důvodu než přinášení inovativních výrobků na trh; totiž velmi hlasitým sporem s akcionáři i správní radou. Fiorinová měla vizi, které se nehodlala vzdát – odkoupit jednoho z konkurentů, společnost Compaq.

Když šéfuje oživlá pohroma

Se svým plánem však tvrdě narazila. Proti sloučení se postavil zejména Walter Hewlett, syn jednoho ze zakladatelů HP a člen nejvyššího vedení. Fiorinovou vinil z toho, že vše dělá kvůli vlastnímu prospěchu – akvizice jí údajně měla zajistit milionové odměny.

Hewlett také argumentoval nelogičností obchodu. Spojením HP a Compaqu měl vzniknout druhý největší výrobce počítačů, to vše ale v době, kdy toto odvětví začínalo ztrácet. Fiorinová si nicméně prosadila svou a v historii IT odvětví byla odsouhlasena rekordní fúze za 25 miliard dolarů. Potvrdily se však Hewlettovy obavy.

Firmu fúze příliš nenastartovala, začala ztrácet také ve Fiorinovou prosazovaných inovacích. Firma musela šetřit a propustila 25 tisíc zaměstnanců – většina z nich přešla do konkurenčního Intelu či IBM. Spory se správní radou se postupně staly neúnosnými a v roce 2005 Fiorinová na post generální ředitelky rezignovala.

Hewlett-Packard - ilustrační foto

Hodnota akcií, která během jejího působení klesla o 50 procent, po oznámení začala stoupat. Akcionáře Fiorinová rozzuřila ještě jednou, když si protlačila odstupné přes 21 milionů dolarů.

Později se dala na politickou dráhu, neúspěšně kandidovala do senátu za republikány. Během kampaně na ni nenechala nit suchou ani vnučka dalšího zakladatele Arianna Packardová. "Něco málo o Carly Fiorinové vím, sledovala jsem ji totiž, jak téměř zničila firmu mého dědečka. Její působení v HP byla katastrofa," řekla Packardová.

Premium

Sedí s drahými mobily, dětem kupujeme kartáčky my, říká režisérka Výměny

Jana Rezková | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Kreativní producentka a režisérka Jana Rezková natáčí už patnáct let úspěšnou reality show Výměna manželek. Navštívila...

Premium

Konzumace jídla několikrát denně je klišé, tvrdí výživový poradce Fořt

Renomovaný výživový poradce Petr Fořt | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Napsal více než dvacet knih o zdravém životním stylu a boji s obezitou. Petr Fořt tvrdí, že žádný obecně platný návod...

Premium

Ztracenou vášeň nastartuje nevěra, vyvolává ohrožení, míní sexuoložka

nevěra - ilustrační foto | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Jste s partnerem už pár let, ale jen matně si vzpomínáte na dobu, kdy jste se sebe navzájem nemohli dočkat a hořeli...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!