6. února 2009 12:13 Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

Říman: Francouzské automobilky z Česka neodejdou

Slavnostní zahájení | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Slavnostní zahájení | foto: Hynek Glos, Lidové noviny

PRAHA Ministr průmyslu a obchodu Martin Říman i jeho stínový opoziční protějšek Milan Urban se shodují, že francouzské automobilky Peugeot a Citroën neposlechnou výzvu prezidenta Nicolase Sarkozyho a nepřestěhují svůj závod z Česka do Francie. "Jsou to naštěstí soukromé firmy a budou se rozhodovat samy, ne podle názoru politiků," řekl dnes Říman novinářům.

Francouzský prezident Sarkozy ve středu prohlásil, že se nedá ospravedlnit, aby se ve Francii prodávala vozidla domácích značek vyrobených v zahraničí. "Když se postaví továrna (koncernu) Renault v Indii, aby se auta značky Renault prodávala Indům, to je ospravedlněné. Ale aby se postavila továrna určitého výrobce, aniž bych citoval jeho jméno, v Česku a aby se prodávala její auta ve Francii, to už je neospravedlněné," řekl.

"Myslím, že je to spíše politické prohlášení, které měli slyšet hlavně Francouzi," uvedl Urban. Odstěhování společného závodu TPCA z Kolína by pro firmu totiž znamenalo vracení miliard korun na investičních pobídkách. "Automobilka je smluvně svázána s českým státem. Nakonec není jenom francouzská, ale také japonská," zdůraznil Urban. Francouzská PSA Peugeot Citroën ji provozuje společně s japonskou Toyotou.

Říman zastává názor, že čím více se o Sarkozyho návrhu bude mluvit, tím více začne žít vlastním životem a všichni se začnou bát, že se již něco takového děje. "Nemá cenu se o tom bavit, protože Peugeot něco takového prostě neudělá," zdůraznil Říman.

Lidovky.cz, ČTK

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!