Pátek 7. srpna 2020svátek má Lada 29 °C skoro jasno Předplatné LN
aktualizováno  Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

Problém s ruskou ropou má řešení, dodávky prý naběhnou v květnu

(ilustrační snímek) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy (ilustrační snímek) | foto: Shutterstock

MINSK Ruská ropa normálně poteče jižní větví ropovodu Družba nejspíše "ke konci první květnové dekády". Uvedl to šéf ukrajinského podniku Ukrtransnafta Mykola Havrylenko po pátečním jednání se svými protějšky z Ruska, Běloruska a Polska v Minsku. Podle něj se podařilo nalézt technické řešení problému se znečištěnou ropou v Družbě. Na její jižní větev je napojeno i Slovensko a Česko, kam aktuálně žádná ruská ropa kvůli jejímu znečištění neteče.

Místopředseda ruské vlády Dmitrij Kozak ve čtvrtek uvedl, že čistá ropa by se měla dostat na hranici s Běloruskem znovu v pondělí 29. dubna. Brzké řešení problému sliboval v pátek v Minsku i náměstek ruského ministra energetiky Pavel Sorokin. O žádném konkrétním termínu ale nemluvil. Podle expertů potrvá několik dnů, než ropa z Ruska doteče do Česka.

Otázka kompenzací za ztráty, způsobené znečištěnou ropou, se v Minsku neřešila. Krize s dodávkami od druhého největšího exportéra ropy na světě začala poté, co Ukrajina a Bělorusko pozastavily přepravu ropovodem Družba s odvoláním na prudké zhoršení kvality ropy. Dovoz rovněž zastavilo Polsko, Německo, Slovensko, Česko i Maďarsko, jak v pátek uvedla firma MOL.

Problém se objevil minulý týden, kdy nejmenovaný ruský producent surovinu kontaminoval vysokými dávkami organického chloridu, který se používá ke zvýšení produkce ropy. Před transportem je ale nutné ho z ropy odstranit, protože může poškodit rafinerie.

Ruské úřady vyšetřují „úmyslné znečištění ropy v ropovodu Družba“ jako trestný čin, oznámil podle agentury Interfax mluvčí podniku Transněfť Igor Ďomin. Příslušné úkony podle něj provádějí vyšetřovatelé v kancelářích několika soukromých firem v Samaře. K znečištění došlo přes terminál v tomto městě, kde se odebírá ropa od několika malých výrobců, dodal mluvčí.

Kvůli kontaminaci a problémům s tím spojeným se nyní zvyšují ceny této suroviny ve světě. Ve čtvrtek se cena klíčové severomořské ropy Brent letos poprvé dostala nad 75 dolarů za barel.

Do Česka aktuálně ropovodem Družba neteče žádná ropa kvůli jejímu znečištění organickým chloridem, řekl ČTK předseda Správy státních hmotných rezerv (SSHR) Pavel Švagr. Litvínovská rafinerie, která patří petrochemickému holdingu Unipetrol, má podle Švagra zásoby komodity přibližně na sedm dnů. Situaci označil za vážnou a komplikovanou. Unipetrol podle něj odmítl kontaminovanou ropu přijmout z logických důvodů, protože je v rafinerii nezpracovatelná.

„Pokud do sedmi dnů nenaběhne běžný režim, tak jsou pouze dvě varianty. Buď se bude muset (litvínovská) rafinerie odstavit, anebo to bude řešení na vrub zásob hmotných rezerv,“ uvedl v pátek Švagr. V potrubí se podle něj nachází 250 000 až 300 000 tun kontaminované ropy.

Už ve čtvrtek Švagr oznámil, že svolal na pondělí poradní skupinu, kde jsou zastoupeni všichni velcí hráči na trhu s pohonnými hmotami.

Unipetrol v Česku provozuje ještě rafinerii v Kralupech nad Vltavou, ta ale zpracovává nízkosirné ropy přepravované do Česka z italského Terstu přes Ingolstadt ropovodem IKL, který byl uveden do provozu v lednu 1996.

Bratislavská rafinerie Slovnaft po zastavení dodávek ruské ropy uvedla, že je připravena využít vlastní zásoby, aby nebyly ohroženy dodávky paliva na trh. V rafinerii v pátek začínají dříve naplánované revize zařízení, během kterých podnik zpracovává méně ropy a je předzásoben ropnými produkty. Náběh na plnou produkci očekává Slovnaft ve druhé polovině června.

S výpadky dodávek ropy prostřednictvím Družby jsou už z minulosti zkušenosti, a to zejména z 90. let. Přerušení dodávek přitom mělo nejrůznější příčiny - od požadavku SSSR na platbu ve volně směnitelné měně po spory mezi Ruskem a Ukrajinou o výši tranzitních poplatků. Potíže s dodávkami občas působilo i počasí.

Na podzim může přijít katastrofa, varuje bývalý viceguvernér centrální banky

(ilustrační snímek) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Patří mezi nejtalentovanější a nejznámější ekonomy v Česku. V pouhých 32 letech se stal viceguvernérem České národní...

Velké srovnání cen zubařských zákroků. V regionech se liší i o tisíce

(ilustrační snímek) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Stomatologie je už léta oborem, v němž pacienti musí hodně platit. Pomalu se to ale mění. Akutní péče je díky větší...

Radit lidem, aby během pandemie seděli doma, byla chyba, říká Pavel Pafko

(ilustrační snímek) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Zdůrazňuje, že není žádný king, ani se nepovažuje za mimořádně talentovaného. Pavel Pafko prý jen pracoval víc než...