17. dubna 2015 14:00 Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

Rolls-Royce ulovil top zakázku. Vyrobí motory pro šejky z Emirates

Airbus A380 společnosti Emirates na letišti v Aucklandu | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Airbus A380 společnosti Emirates na letišti v Aucklandu | foto: Lidovky.cz

LONDÝN Společnost Rolls-Royce získala od aerolinek Emirates zakázku na letecké motory za 9,2 miliardy dolarů. To je v přepočtu (233,5 miliardy korun. Pro britského výrobce leteckých motorů je to vůbec největší zakázka v historii.

Rolls-Royce má dodat 900 motorů Trent pro 50 Airbusů A380, které aerolinky chtějí od příštího roku uvést do provozu. Britská firma bude rovněž dlouhodobě zajišťovat servis a údržbu těchto motorů.

Aerolinky Emirates, které sídlí v Dubaji, si motory od Rolls-Royce objednaly vůbec poprvé. Zbytek strojů v obřím letovém parku aerolinií je osazen motory Engine Alliance, což je společný podnik General Electric a amerického výrobce motorů Pratt & Whitney.

Šéf aerolinek Tim Clark uvedl, že na leteckou společnost zapůsobil závazek britské firmy nepřetržitě zlepšovat výkonnost motorů Trent.

Rolls-Royce je druhým největším výrobcem leteckých motorů na světě po americkém konglomerátu General Electric. Zisk společnosti ale loni klesl o osm procent. Rolls-Royce vinu svalil na větší nejistotu způsobenou nízkými cenami ropy a před dvěma měsíci upozornil, že v tomto roce by mu zisk mohl klesnout až o 13 procent.

Akcie britské firmy po zveřejnění zprávy dopoledne stouply až o více než dvě procenta. 

Lidovky.cz, ČTK

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!