20. srpna 2016 17:00 Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

‚Rozhněvaný pták‘ Rantala zkusí naučit Nokii znovu vyrábět mobily

Pekka Rantala bývalý ředitel Rovio Entertainment | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Pekka Rantala bývalý ředitel Rovio Entertainment | foto: insanevisions.com

ESPOO (FINSKO) Pekka Rantala stojí za úspěchem světoznámé hry Angry Birds. Teď přichází do Nokie, aby pomohl oživit výrobu mobilních telefonů se slavnou finskou značkou

Nokia se vrací na trh mobilních telefonů. Povstat z popela má díky novým modelům vybaveným systémem Android. A také díky Pekka Rantalovi, bývalému řediteli herní společnosti Rovio Entertainment, tvůrce úspěšné hry Angry Birds.

Pekka Rantala odešel z Rovio vloni po těžkém roce, kdy se společnosti nepodařilo zopakovat počáteční úspěchy populární hry. Navzdory rozšiřování portfolia produktů, her a dokonce i uvedení filmu s načepýřenými ptáčky, se počet fanoušků hrající Angry Birds snížil.

Do Nokie se ale vrací už jako veterán, ve firmě působil v letech 1994 až 2011. Nyní bude určovat nový směr z pozice generálního marketingového ředitele.

Pomůže jméno?

Nokia je dnes již spíše nostalgií a Pekka Rantala tak má před sebou nelehký úkol. „Nokia je globálně známá značka a my máme šanci ji vrátit do hry,“ říká. „Miluju Nokii, miluji to, co představuje a budu šťastný, když ji uvidím znovu uspět.“

Pokud jste na přelomu tisíciletí vlastnili mobilní telefon, byla to pravděpodobně Nokia. Nástupu Applu a telefonů běžících na systému Google Android však nebyla schopna konkurovat a postupně zmizela ze scény. Na konci roku 2013 se stala součástí společnosti Microsoft. Nové smartphony pak byly distribuovány pod názvem Lumia.

Nokia 5110. Ilustrační foto.
Nokia 8810. Ilustrační foto.

V květnu tohoto roku ale prodal Microsoft licenci na výrobu „hloupých telefonů“ společnosti Foxconn. Nokia pak podepsala smlouvu, která přiřkla její značku společnosti HMD Global Oy.

Nově založená finská společnost má nyní v plánu vrátit telefony se slavným jménem na trh. Nové Nokie budou vyráběny a distribuovány právě firmou Foxconn.

HMD chce rovněž na nově vyráběných mobilech a tabletech využívat systém Android namísto původního softwaru Microsoft Windows Phone. HMD doufá, že silné jméno a vzpomínky, které značka vzbuzuje, přiláká nové zákazníky.