16. prosince 2014 7:30 Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

Resuscitace rublu: ruská centrální banka prudce zvýšila úroky

Ruský rubl. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Ruský rubl. | foto: Shutterstock

MOSKVA Ruská centrální banka prudce zvýšila základní úrokovou sazbu o téměř sedm procentních bodů na 17 procent. Banka v prohlášení uvedla, že opatřením, které vstoupí v platnost v úterý, chce zmírnit inflaci a zastavit propad rublu. Rubl, který je na historických minimech, následně posílil, poznamenala agentura Reuters.

Ruská centrální banka na podporu měny naposledy zvýšila základní úrokovou sazbu před týdnem ve čtvrtek, tehdy to bylo o jeden procentní bod na 10,5 procent. Rubl od začátku roku ztratil více než 40 procent. Oslabuje jej prudký pokles cen ropy na světových trzích i vliv západních sankcí uvalených na Rusko kvůli jeho politice vůči sousední Ukrajině.

PSALI JSME:

Přísnější měnová politika by mohla zbrzdit inflaci, která v listopadu činila 9,1 procenta. Počátkem roku by pak inflace podle centrální banky mohla dosáhnout až 11,5 procenta.

Rubl po rozhodnutí banky zastavil propad k americkému dolaru a začal růst. Před vyhlášením nových sazeb se dolar obchodoval za 65,5 rublu, po změně úroků to bylo 62,5 rublu.

Lidovky.cz, ČTK

Najdete na Lidovky.cz